LAJMI I FUNDIT:

Diego Simeone krenar për stilin dhe identitetin e Atletico Madridit pas eliminimit nga Man City

Diego Simeone krenar për stilin dhe identitetin e Atletico Madridit pas eliminimit nga Man City

Atletico Madrid u mposht kundër Manchester Cityt të mërkurën mbrëma, duke humbur 1-0 në total. Ata nuk arritën të kalonin, nuk arritën të shënonin, por kishte një ndjenjë të qartë krenarie rreth stadiumit Wanda Metropolitano.

Reklama

Ndërsa lojtarët vazhduan debatet e tyre të ashpra nga ndeshja poshtë tunelit të stadiumit, pjesa dërrmuese e stadiumit qëndroi edhe pas vërshëllimës së fundit, duke kënduar për ‘heronjtë’ e tyre.

Pas ndeshjes, Diego Simeone mori pjesë në konferencën për shtyp. Një nga gjërat e para që u pyet ishte se çfarë mund të hiqte nga një short përfundimisht i padobishëm.

Atletico nuk i ndryshon gjërat në Madrid, City lë takim me Realin në gjysmëfinale
Lexo po ashtu Atletico nuk i ndryshon gjërat në Madrid, City lë takim me Realin në gjysmëfinale

“Kjo ndihmon krenarinë tonë dhe të popullit tonë. Ne kemi qetësinë shpirtërore që vjen duke ditur se dhamë gjithçka”, ka thënë fillimisht Simeone për Diario AS.

Në pjesën e dytë të ndeshjes, Manchester City u akuzua për humbje kohe dhe Simeone kishte pak vëmendje për të.

“Nuk kam asgjë për të thënë për këtë. Aty është një gjyqtar që vendos rregullat. Përgëzoj kundërshtarin, ata e morën fitoren me drejtësi sepse shënuan një gol më shumë se ne”.

Pas tollovisë që zgjati katër minuta në fushë, ajo vazhdoi edhe në tunel ku u desh të ndërhyjë policia: Atelico – Man City ishte ndeshje nervash
Lexo po ashtu Pas tollovisë që zgjati katër minuta në fushë, ajo vazhdoi edhe në tunel ku u desh të ndërhyjë policia: Atelico – Man City ishte ndeshje nervash

Së fundi, ai u pyet edhe një herë për përplasjen e ideologjisë futbollistike, temë e cila ka dominuar në diskursin e të dyja ndeshjeve. Por, ky është një debat që ka pak interes për argjentinasin.

“Ajo që di është se ne jemi krenarë për atë që jemi dhe si konkurrojmë. Më pëlqen të shoh ata që fitojnë duke festuar. Kjo tregon rëndësinë e fitores”, përfundoi trajneri i Atleticos. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Premier League
Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Ligat tjera
Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Premier League
“Është shumë e thjeshtë”, Erik Ten Hag shpjegon arsyet që çuan deri tek humbja ndaj Crystal Palace

“Është shumë e thjeshtë”, Erik Ten Hag shpjegon arsyet që çuan deri tek humbja ndaj Crystal Palace

Premier League
Kalo në kategori