LAJMI I FUNDIT:

Didier Deschamps shpjegon arsyen pse William Saliba nuk është aq i mirë për Francën sa për Arsenalin

Didier Deschamps shpjegon arsyen pse William Saliba nuk është aq i mirë për Francën sa për Arsenalin

Didier Deschamps ka shpjeguar pse William Saliba nuk është aq i mirë për Francën sa për Arsenalin.

Saliba është një nga lojtarët kryesorë të Mikel Artetas , me mbrojtësin që është paraqitur në çdo ndeshje në Ligën Premier këtë sezon.

Ai është një figurë jashtëzakonisht kyçe për Gunners dhe ka treguar paraqitje të mira që prej se u rikthye nga Marseille, aty ku po luante në formë huazimi.


Por 22-vjeçari ende nuk e ka siguruar vendin e tij në ekipin kombëtar, pasi Deschamps ka pohuar se ylli i Arsenalit nuk është mësuar me presionin që vjen nga konkurrenca në ekip.

“Saliba është shumë efikas. Për kombëtaren nuk ka pasur shumë kohë për të luajtur, ndoshta nuk e ka gjetur veten në kushtet më të mira”, ka thënë fillimisht Deschamps.

“Nuk do ta krahasoj me [Dayot] Upamecano, por në Arsenal, ai nuk i bën vetes pyetjen nëse do të luajë apo jo, këtu ai nuk është një nga opsionet e para”.

“Ai nuk është në të njëjtën situatë psikologjike si me klubin e tij. Kur ai luan për ne, duhet të thotë me vete: “Duhet të bëj mirë”, sepse ka lojtarë të tjerë pas tij. Ai nuk është në një situatë psikologjike të njëjtë si në klubin e tij”.

Trajneri i Francës ka disa opsione për pozitën e qendërmbrojtësit, pasi ai ka luksin për të llogaritur në shërbimet e lojtarëve si Dayot Upamecano, Jules Kounde dhe Jean-Clair Todibo, ndër të tjera.

Por, duke marrë parasysh paraqitjet e tij në Ligën Premier, është vetëm çështje kohe që Saliba të bëhet titullar i rregullt për Francën./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Laporta e do Nico Williamsin, Flick preferon yllin tjetër të Spanjës

Laporta e do Nico Williamsin, Flick preferon yllin tjetër të Spanjës

La Liga
Rodri zemëroi anglezët me provokimet në festë e organizuar në Madrid, bashkëlojtari i tij i kujtoi se ku luan

Rodri zemëroi anglezët me provokimet në festë e organizuar në Madrid, bashkëlojtari i tij i kujtoi se ku luan

Ndërkombëtare

"Yamal duhet të ndalohet të luajë" - ylli i Spanjës zë në befasi të gjithë me deklaratën për Laminen

Përfaqësueset
Al-Nassr i Ronaldos ofron mega kontratë për ta bërë yllin e Real Madridit futbollistin më të paguar në botë në pozicionin e tij

Al-Nassr i Ronaldos ofron mega kontratë për ta bërë yllin e Real Madridit futbollistin më të paguar në botë në pozicionin e tij

La Liga
Ronaldo, Messi, Pele apo Maradona? - ChatGPT tregon se kush është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave

Ronaldo, Messi, Pele apo Maradona? - ChatGPT tregon se kush është lojtari më i mirë i të gjitha kohërave

Ndërkombëtare
Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Përfaqësueset
Kalo në kategori