Çështja e futbollistëve më të paguar në botë shpesh krijon shumë interes dhe shifrat tregojnë se lojtarët që fitojnë më shumë para luajnë për një rreth të vogël klubesh.

Të tillë si Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kanë dominuar shpesh në këto lista, por në vitin 2022 nuk është më kështu.

Në vend të kësaj, sipas L’Equipe, ka një ‘sherif të ri në qytet’ kur bëhet fjalë për lojtarin me fitimet më të larta në vitin 2022.

Gazeta Marca ka publikuar artikullin dhe shifrat vjetore që fitojnë lojtarët, me Neymarin lojtarin më të paguar, i pasuar nga Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo.

Zbulohen 20 fituesit më të mëdhenj në Ligue 1, PSG ka në listë 18 lojtarë dhe Monaco vetëm dy Zbulohen 20 fituesit më të mëdhenj në Ligue 1, PSG ka në listë 18 lojtarë dhe Monaco vetëm dy

10.Sergio Busquets (Barcelona) – 22.9 milionë euro në vit

Busquets është ende njëri nga emrat e parë në skuadrën e Barcelonës, por paga e tij e lartë është pjesë e arsyes pse ka pasur thashetheme në të kaluarën për largimin nga 33-vjeçari.

Megjithatë, duket se ai do të qëndrojë në Camp Nou pasi ka ri-zbuluar formën e tij nën drejtimin e trajnerit të ri Xavi Hernandez.

9.David de Gea (Manchester United) – 23.3 milionë euro në vit

Pavarësisht se është lënë jashtë skuadrës për ndeshet e marsit në Kombëtaren e Spanjës, David de Gea mbetet portieri më i paguar në botë.

Kontrata e tij me Manchester United përfundon në vitin 2023.

8.Kevin De Bruyne (Manchester City) – 24.5 milionë euro në vit

Ndoshta lojtari më i mirë në Ligën Premier, nuk është çudi të shohësh emrin e Kevin De Bruyne në këtë listë.

Ai ka ende tre vjet për të përfunduar kontratën e tij.

7.Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain) – 26.6 milionë euro në vit

Këtë verë ka të ngjarë që Mbappe të largohet nga Paris Saint-Germain, edhe pse ata janë të gatshëm ta bëjnë atë lojtarin më të paguar në skuadrën e tyre.

Kontrata e tij do të përfundojë dhe ai pritet të bashkohet me Real Madridin si një transferim i lirë.

6.Eden Hazard (Real Madrid) – 27.22 milionë euro në vit

Pothuajse asgjë nuk ka shkuar siç është planifikuar për Eden Hazard që kur ai bëri lëvizjen nga Chelsea te Real Madrid në verën e vitit 2019, me lëndime që e panë atë të humbte besimin dhe të rrëzohej.

Edhe pse ai do të ketë edhe dy vite të tjera në marrëveshjen e tij, mendohet se Los Blancos do të jenë të hapur për të shitur 31-vjeçarin.

5.Gareth Bale (Real Madrid) – 27.22 milionë euro në vit

Gareth Bale fiton të njëjtën shumë si Eden Hazard, kështu që ai mund të ishte i pesti dhe belgu i gjashti.

Megjithatë, ai është në muajt e tij të fundit si lojtar i Real Madridit dhe klubi do të lirohet nga paga e tij e tepruar.

4.Gerard Pique (Barcelona) – 27.95 milionë euro në vit

Gerard Pique doli disa muaj më parë dhe deklaroi se ka bërë një ulje rroge në Barcelonë, por shifrat e L’Equipe tregojnë se ai është lojtari më i paguar në La Liga.

Në moshën 35-vjeçare, atij i kanë mbetur edhe dy vite nga kontrata e tij.

3.Cristiano Ronaldo (Manchester United) – 31.68 milionë euro në vit

Verën e kaluar, Cristiano Ronaldo u kthye te Manchester United pas 12 vitesh larg Old Trafford, por ky sezon nuk ka shkuar mirë për sulmuesin portugez.

Tani, shpresa e tyre më e mirë është hyrja në top katërshe, me trofe që nuk ka më mundësi për të fituar.

2.Lionel Messi (Paris Saint-Germain) – 40.51 milionë euro në vit

Ashtu si Cristiano Ronaldo, Lionel Messi gjithashtu ndërroi skuadër verën e kaluar pasi u detyrua të largohej nga Barcelona dhe më pas u bashkua me Paris Saint-Germain në një transferim të lirë.

Sezoni i tij debutues në Francë nuk ka shkuar siç do të kishte shpresuar, por ai ka të ngjarë të vazhdojë të fitojë titullin e Ligue 1.

1.Neymar (Paris Saint-Germain) – 48.98 milionë euro në vit

Shumë do të prisnin që Messi të ishte lojtari më i paguar në PSG, por jo.

Në vend të kësaj, është Neymar, i cili kohët e fundit është kritikuar shumë si fytyra e projektit të PSG-së, pas një tjetër zhgënjimi në Ligën e Kampionëve.

/Telegrafi/