Fabio Cannavaro sugjeroi që Napoli të tentonte të nënshkruante me objektivin e Interit, Paulo Dybalan dhe ai iu lut atyre që të rinovonin kontratën e Kalidou Koulibalyt.

Tifozët e Partenopeit kanë qenë jashtëzakonisht të frustruar me presidentin Aurelio De Laurentiis që është futur në afatin kalimtar të verës pa bërë ndonjë transferim elitar, ndërsa ai kërkon të ulë faturën e pagave, që do të thotë se ekziston një rrezik serioz që legjendat e klubit si Dries Mertens dhe mbrojtësi mund të largohen në muajt e ardhshëm.

Luciano Spalletti e mbajti ekipin të përfshirë në garën për titull për pjesën më të madhe të sezonit që sapo kishte mbaruar dhe vetëm disa blerje të tjera mund t’i siguronin atij mjaftueshëm për të sfiduar deri në fund.

Top 10 sagat e transferimeve që dominojnë tregun e transferimeve: Cristiano, Bale, Dembele, Lewandowski Top 10 sagat e transferimeve që dominojnë tregun e transferimeve: Cristiano, Bale, Dembele, Lewandowski

Duke folur për Corriere dello Sport, Cannavaro foli fillimisht për lojtarin e lirë, Dybalan – kontrata e të cilit skadon me Juventusin në fund të këtij muaji.

“Nëse do të isha De Laurentiis, do t’i bëja një propozim Dybalas. Sigurisht, ai është i disponueshëm në një transferim falas. Shpresoj të qëndrojë në Itali, ku u zhvillua. Ai është një lojtar që më pëlqen, por situata nuk është e thjeshtë: ai bëri zgjedhjen e tij dhe ndoshta mendoi se do të gjente një ekip më shpejt”.

Fituesi i Kupës së Botës 2006 foli për mbrojtësin kryesor Koulibalyn dhe atë që Napoli duhet të bëjë me të.

E kërkojnë Juventusi dhe Barcelona, Napoli i cakton çmimin Koulibalyt E kërkojnë Juventusi dhe Barcelona, Napoli i cakton çmimin Koulibalyt

“Kalidou përfaqëson një shtyllë të një skuadre që në vitet e fundit ka pasur gjithmonë fatin të jetë në gjendje të llogarisë tek ai. Nëse do të isha në klub, do të bëja një sakrificë për ta mbajtur, për ta rinovuar”.

“Ndoshta ai ka kërkesa të rëndësishme që ndonjë klub tjetër mund t’i plotësojë, por është e vështirë të gjesh lojtarë si ai në atë rol, kushdo që ka një mbrojtës të tillë ose ndoshta një mbrojtës të majtë me vlerë duhet t’i mbajë ata. Ka mungesë. Mund të gjesh një mesfushor apo një sulmues”.

Ai kishte ndjenja të ndryshme për Mertens, i cili do të largohet si transferim i lirë.

Mertens dëshiron të mbetet te Napoli, por nuk ka ende ofertë prej tyre – dy klubet tjera të mëdha të Serie A pas tij Mertens dëshiron të mbetet te Napoli, por nuk ka ende ofertë prej tyre – dy klubet tjera të mëdha të Serie A pas tij

“Ai i ka dhënë Napolit kaq shumë, por duhet të kuptoni kërkesat e tij. Nëse janë ato që lexoj, atëherë jo. Është një çështje ndryshe nga Koulibaly apo ndoshta Lorenzo që është më i ri”, ka shtuar më tej Cannavaro. /Telegrafi/