Barcelona thuhet se thuhet se do të shesë Antoine Griezmann te Atletico Madrid për vetëm 20 milionë euro apo sa gjysma e klauzolës së çuditshme të transferimit të rënë dakord mes dy klubeve vitin e kaluar.

Reklama

Sulmuesi francez, 31 vjeçar, u rikthye te Atletico për një periudhë të dytë sezonin e kaluar pasi siguroi një huazim dy-vjeçar.

Brenda detajeve më të imta të marrëveshjes ishte një klauzolë që thoshte se Atletico do të duhej ta blinte Griezmann përgjithmonë për 40 milionë euro nëse ai luante 30 minuta ose më shumë në më shumë se gjysmën e ndeshjeve të tyre.

Futet gjithmonë në lojë pas minutës së 60-të: Klauzola e Antoine Griezmann që Atletico Madrid kërkon të shmangë duke ruajtur 40 milionë euro Futet gjithmonë në lojë pas minutës së 60-të: Klauzola e Antoine Griezmann që Atletico Madrid kërkon të shmangë duke ruajtur 40 milionë euro

Dhe duke qenë se ai luajti dukshëm më shumë sezonin e kaluar, Atletico është përpjekur të minimizojë kohën e tij të lojës deri më tani këtë sezon për të siguruar që ata nuk duhet të paguajnë tarifën e pajtuar me Barcelonën.

Reklama
Reklama

Griezmann ka nisur vetëm dy nga 10 ndeshjet për skuadrën e Diego Simeones që nga vera.

Ai shpesh është futur në fushë vetëm pas minutës së 60-të në një fyerje të qartë ndaj klauzolës në kontratë.

Sipas gazetës spanjolle Marca, ngecja e ka detyruar Barcelonën të arrijë në një kompromis me Atleticon që ata t’i paguajnë katalunasve gjysmën e tarifës së 40 milionë eurove.

Për të përfunduar transferimin e Griezmann, Atletico thuhet se do të paguajë vetëm 20 milionë euro plus 2 milionë euro tjera bonuse.

Fituesi i Kupës së Botës shënoi 133 gola në 257 paraqitje gjatë periudhës së tij të parë në Atletico.

Reklama

Ai më pas goditi rrjetën 35 herë në 102 ndeshje për Barcelonën, por në fund nuk arriti të përballonte çmimin e tij prej 125 milionë eurove. /Telegrafi/

Reklama