LAJMI I FUNDIT:

Arsenali fiton në udhëtim ndaj Brightonit dhe rimerr kreun e tabelës

Arsenali fiton në udhëtim ndaj Brightonit dhe rimerr kreun e tabelës

Arsenali ka shënuar fitore me rezultat të pastër 3-0 në udhëtim ndaj Brightonit në kuadër të xhiros së 32-të në Ligën Premier.

Mysafirët e nisën këtë ndeshje me një ritëm mjaft të lartë, ku pas disa rasteve të njëpasnjëshme arritën që të gjejnë golin e epërsisë.

Fillimisht ata patën disa mundësi të mira shënimi përmes Gabriel Jesus (2’,13’, 16’) dhe Bukayo Saka (13’) por nuk ia dolën që të shënojnë.


Përpjekjet e ‘Topçinjve’ më në fund u shpërblyen kur Bukayo Saka (33’) u tregua i saktë nga penalltia për të shënuar për rezultatin 1-0.

Edhe pjesa e dytë nisi me një dominim të plotë të Arsenalit, ku eventualisht ata shënuan dhe dy gola të tjerë për të kompletuar fitoren e madhe.

Kai Havertz u shërbye mjaft mirë në zonë nga Jorginho në minutën e 62-të për të shënuar për rezultatin 2-0.

Golin e fundit në këtë ndeshje e realizoi Leandro Trossard (87’) i cili shënoi për rezultatin 3-0 pas asistimit të Kai Havertz.

Me këtë fitore Arsenali ka rimarrë kreun e tabelës në Ligën Premier, teksa momentalisht udhëheq me 71 pikë, një më shumë se Liverpooli në vendin e dytë që ka 70 sosh por një ndeshje më pak të luajtur, dhe një më shumë se Manchester City në vendin e tretë që ka po ashtu 70 pikë./Telegrafi/

Standings provided by Sofascore

Në trend Sport

Më shumë
Njihuni me shqiptarin e parë që mban flakën Olimpike - Shkumbin Muçolli, CEO i Burger King Kosova dhe shumë shteteve tjera nga rajoni

Njihuni me shqiptarin e parë që mban flakën Olimpike - Shkumbin Muçolli, CEO i Burger King Kosova dhe shumë shteteve tjera nga rajoni

Sport
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Luis Figo ka vetëm një pendim në karrierën e tij dhe nuk është transferimi i tij nga Barcelona te Real Madridi

Luis Figo ka vetëm një pendim në karrierën e tij dhe nuk është transferimi i tij nga Barcelona te Real Madridi

Ndërkombëtare
Shtëpi dhe një koleksion mbresëlënës makinash – Khabib Nurmagomedovit pritet t’i sekuestrohen të gjitha pas akuzave për evazion fiskal

Shtëpi dhe një koleksion mbresëlënës makinash – Khabib Nurmagomedovit pritet t’i sekuestrohen të gjitha pas akuzave për evazion fiskal

UFC
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
ESPN zbulon listën me 25 lojtarët më të mirë të shekullit të 21-të, nuk mungojnë befasitë

ESPN zbulon listën me 25 lojtarët më të mirë të shekullit të 21-të, nuk mungojnë befasitë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori