Presidenti i Paris Saint-Germain, Nasser Al Khelaifi, ka hedhur edhe një herë një goditje për projektin e Superligës Evropiane. Biznesmeni nga Katari bëri një krahasim me tenisin për të sugjeruar se një ligë e mbyllur ishte josportive.

Reklama

Të martën, kompania që promovon Superligën, A22, mori pjesë në një takim në selinë e UEFA-s me Al-Khelaifin në cilësinë e presidentit të Shoqatës Evropiane të Klubeve, si dhe presidentit të UEFA-s, Aleksander Ceferin, presidentit të La Liga-s, Javier Tebas dhe shumë përfaqësuesve të tjerë të lartë nga ECA.

Raportet nga takimi bëjnë me dije se ishte një poshtërim për A22 dhe Superligën Evropiane pasi u dënuan nga të gjitha anët. Më pas, në konventën e UEFA-s të mërkurën, presidenti i PSG-së shfrytëzoi rastin për të dërguar zyrtarisht disa nga mesazhet.

Reklama
Reklama

“Fatkeqësisht, siç e pamë dje në takimin tonë me A22, mbase do të bëhet A23 ose A24, një markë e re çdo vit, disa njerëz vazhdojnë të përpiqen të rishkruajnë historinë dhe të ndajnë futbollin me prezantime PR dhe power-points”, ka thënë fillimisht tha Al Khelaifi.

“Të them të drejtën, më vjen keq për ta sepse dje treguan se nuk e kuptojnë futbollin dhe ekosistemin e tij”.

“Flitet për Nadalin dhe Federerin. Unë kam pak përvojë në tenis si ish-lojtar. Më lejoni t’ju them se Rafael dhe Roger janë dy nga sportistët më të mirë në historinë e sportit”.

“Kjo nuk është për shkak se ata luajtën së bashku gjatë gjithë kohës. Është sepse ata punuan shumë. Çdo ndeshje ishte e rëndësishme, pavarësisht nga renditja kundër të cilëve ata po luanin”.

Reklama
Reklama

“Ata kurrë nuk kërkuan një ligë të mbyllur të lojtarëve më të mirë. Ata mbrojtën familjen e tenisit. Ju lutemi, mos përdorni emrat e tyre të mëdhenj për të justifikuar dështimet tuaja”.

Tifozët nuk e duan Superligën Evropiane

Presidenti i PSG ka theksuar mendimin e tifozëve që ishin të pranishëm në takimin e së martës. Ai pretendon se tifozët nuk kanë interes për Superligën dhe se klubet duhet t’i dëgjojnë ata.

“E ardhmja e futbollit evropian duhet të marrë parasysh interesat e të gjithë palëve të interesuara. Të gjitha ligat, të gjitha klubet, federatat kombëtare, tifozët dhe të gjitha komunitetet që kanë nevojë për ndihmën tonë”.

Reklama

“Në veçanti duhet të mendojmë më shumë për tifozët, në mbledhjen e djeshme u dëgjua zëri i tifozëve, ata folën nga zemra”.

Reklama

“Interesi vetjak nuk ka vend në futboll. Dhe unë jam dakord me gjithë zemër. As nuk kemi nevojë t’i shkatërrojmë gjërat për t’i reformuar ato”.

“Ne mund të sjellim ndryshime të mëdha pozitive nga brenda sistemit – UEFA dhe ECA e kanë demonstruar tashmë këtë vitin e kaluar”.

Mesazhi për klubet e Superligës Evropiane

Nga ana tjetër, presidenti i PSG-së hodhi poshtë edhe argumentin se Liga e Kampionëve nuk është konkurruese me atë që ka ndodhur deri tani në edicionin aktual. Veçanërisht, Barcelona, ​​një nga ‘tifozët’ e Superligës, nuk arriti të kualifikohej në 16-shen e fundit.

Reklama

“Dëgjojmë se Liga e Kampionëve nuk është mjaft emocionuese dhe se futbolli evropian është plotësisht i prishur. Por [Real Madrid, Barcelona dhe Juventus] vazhdojnë të luajnë në këtë turne, nuk e kuptoj”.

Reklama

“Javën e kaluar, në rastin e klubit tim, fituesi i grupit u vendos në minutën e fundit: urime Benficas, fituesit e merituar. Dhe të gjitha skuadrat në Grupin D mund të kishin përfunduar të parat ose të fundit në grup. Por mesa duket kjo nuk është mjaft emocionuese dhe ata e kanë zgjidhjen”.

“Thuhet se Liga e Kampionëve nuk është mjaft konkurruese, por shumë klube të mëdha nuk u kualifikuan në fazën e grupeve”.

Reklama

“Ky mund të ketë qenë ekipi im – ky është futbolli. Asnjë klub nuk ka të drejtë hyjnore për të fituar”, përfundoi presidenti i PSG-së. /Telegrafi/