Meksika është eliminuar në fazën e grupeve të Kampionatit Botëror ‘Katar 2022’.

Përkundër që grumbulluan katër pikë aq sa vendi i dytë (Polonia), Meksika u eliminua shkaku i golaverazhit më të dobët se kombëtarja polake.

Por eliminimi nga Kupa e Botës i ka kushtuar me shkarkim trajnerit argjentinas Gerardo ‘Tata’ Martino.

Federata Meksikane e Futbollit ka njoftuar se, Gerardo ‘Tata’ Martinez është shkarkuar nga posti i trajnerit, pasi ky eliminim konsiderohet një zhgënjim i madh për këtë përfaqësuese.

60-vjeçari mori postin e trajneri më 7 janar 2019 dhe largohet kështu pas 66 ndeshjesh me 42 fitore, 12 barazime dhe 12 humbje.

Reklama

Për kombëtaren meksikane kjo ishte hera e parë që nga viti 1978 që nuk i kalon grupet në Kupën e Botës.

Reklama

“Që kur kam ardhur te Meksika, kam punuar me liri të plotë dhe pa ndërhyrje nga askush. Për këtë falënderoj presidentin dhe drejtorët sportivë”, deklaroi në fund të konferencës Tata Martino. /Telegrafi/