Max Verstappen fitoi Çmimin e Madh të Belgjikës nga i 14-ti në garë – jo vetëm fitorja e nëntë e sezonit, por një paraqitje spektakolare.

Holandezi u brohorit nga një turmë kryesisht mbështetëse në Spa-Francorchamps në një fundjavë me dominim total që as një penallti e motorit që e dënonte atë në rrjet nuk mund ta prishte.

Kampionit në fuqi të botës iu deshën vetëm 12 nga 44 xhiro – tre prej të cilave ishin larg pas një makine sigurie – për të marrë drejtimin. Ai përfundoi duke fituar me 18 sekonda për të rritur epërsinë e tij në kampionat me 93 pikë.

Reklama

Red Bull's Max Verstappen claims his ninth GP victory of the season at the Belgian GP

Ndërkohë, Lewis Hamilton u rrëzua në xhiron e parë kur u ngatërrua me Fernando Alonso të Alpine, i cili e quajti ish-shokun e tij të skuadrës në McLaren ‘idiot’.

Reklama

Ndodhi kur Hamilton sulmoi Alonson përgjatë Kemmel Straight në një përpjekje për të rrëmbyer vendin e dytë pas Carlos Sainz të Ferrarit, i cili përfundoi i treti pasdite.

Verstappen u ngjit shpejt, nga vendi i 14-të në tetë në xhiron e parë, përpara se një makinë sigurie të dilte pas përplasjes së Valtteri Bottas të Alfa Romeos dhe Nicholas Latifi të Williams.

The Dutchman extended his championship lead after starting the day in 14th place on the grid

Ai ishte i gjashti në xhiron e gjashtë, i katërti në xhiron e 7-të. Më pas ai kaloi Mercedesin e George Russell. Ai ishte i dyti pasi Sainz doli në barazim, dhe më pas Sergio Perez i hapi rrugën shokut të tij më të shpejtë të skuadrës për epërsinë. Ishte 12.

Reklama

Kur Verstappen ndaloi për herë të parë ai ishte pas Sainz, por shpejt e kaloi atë. Kur ndaloi përsëri ishte 27 sekonda përpara Perezit në të dytin. Kaq mjaftoi për një ndalesë të lirë me epërsinë e tij të pakompromis. Perez përfundoi nënkampion.

Reklama

George Russell ishte i katërti.

Verstappen was supreme as he blasted to the front within 16 laps to claim another season win

Charles Leclerc, një nga gjashtë pilotët, përveç Verstappen, që mori penalltitë e motorit, përfundoi i pesti, por u zbrit në i gjashti për shpejtësi në pit korsi.

Ai u pengua më parë nga një grisje e vizorit që u mbërthye gjatë fazës së makinës së sigurisë, duke e bërë atë të bënte një ndalesë të paplanifikuar.

Reklama

Verstappen ka nevojë për një epërsi prej 138 pikësh në fund të garës në Singapor më 2 tetor, kur do të mbeten pesë raunde. /Telegrafi/