LAJMI I FUNDIT:

Vdiq atleti i parë që vrapoi 100 metra në më pak se 10 sekonda

Vdiq atleti i parë që vrapoi 100 metra në më pak se 10 sekonda

Sprinteri amerikan Jim Hines, njeriu i parë që vrapoi 100 metra në më pak se 10 sekonda, ka vdekur në moshën 76-vjeçare.

Reklama

Ai theu rekordin në vitin 1968, kur regjistroi 9.9 sekonda në Kampionatin Amerikan.

Hines më pas theu rekordin e tij menjëherë pasi fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike të vitit 1968, ku një kohëmatës elektronik në Mexico City e regjistroi atë në 9.95.

Rekordi i tij u mbajt për gati 15 vjet derisa Calvin Smith vrapoi një kohë prej 9.93 në 1983, raporton BBC.

Kjo është kohëzgjatja më e gjatë e kohës që një atlet ka mbajtur rekordin për 100 metra për meshkuj që kur Fondacioni Ndërkombëtar i Atletikës Amatore filloi të mbante statistikat  – 110 vjet më parë.

Hines lindi në shtetin e Arkansas në vitin 1946, por u rrit në Oakland të Kalifornisë.

Ai kishte një dashuri të hershme për sportin, përkatësisht bejsbollin, por tregoi një talent të vërtetë për sprintin si adoleshent. Ai shkoi Universitetin Jugor të Teksasit, ku vrapoi për ekipin e pista Tigers përpara se të konkurronte në kampionatet kombëtare dhe Olimpiadën.

Përveç fitimit të 100 metrave në Lojërat Olimpike të Meksikës, ai ishte gjithashtu pjesë e ekipit amerikan të stafetës 4×100 metra, i cili fitoi një medalje të artë.

Ai përfundoi karrierën e tij në sprint menjëherë pas Olimpiadës dhe iu bashkua NFL.

Hines kaloi tre vjet në ligë, duke luajtur për Miami Dolphins dhe Kansas City Chiefs. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ronaldo zgjedh formacionin më të mirë të të gjitha kohërave, injoron portugezin CR7

Ronaldo zgjedh formacionin më të mirë të të gjitha kohërave, injoron portugezin CR7

Ndërkombëtare

"Ju e dini ndikimin që ata kanë" - ish-gjyqtari tregon se çfarë i bëri Real Madridi pasi e ndëshkoi me karton të kuq Cristiano Ronaldon

La Liga
Barcelona synon goditjen e dyfishtë nga Arsenali në janar

Barcelona synon goditjen e dyfishtë nga Arsenali në janar

La Liga
Planifikimi i Real Madridit: Ishte një plan i matur në mënyrë perfekte, por Benzema e ‘shpërtheu’

Planifikimi i Real Madridit: Ishte një plan i matur në mënyrë perfekte, por Benzema e ‘shpërtheu’

La Liga
Tuchel befason me fjalët e tij: Jo Bayerni, kjo skuadër është më e forta në Gjermani

Tuchel befason me fjalët e tij: Jo Bayerni, kjo skuadër është më e forta në Gjermani

Bundesliga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Kalo në kategori