LAJMI I FUNDIT:

Umtiti: Pas katër vitesh si në burg te Barca, e rigjeta buzëqeshjen te Lecce

Umtiti: Pas katër vitesh si në burg te Barca, e rigjeta buzëqeshjen te Lecce
(Foto: Getty Images)

Mbrojtësi francez, Samuel Umtiti, ka shpjeguar arsyen e shkuarjes te Lecce për rikthyer entuziazmin e tij për futbollin, pas katër viteve të kaluara si “i burgosur” te Barcelona.

29-vjeçari u transferua në Camp Nou në vitin 2016 nga Olympique Lyonnais për 25 milionë euro me qëllimin për t’u bërë i rëndësishëm në fazën defensive, mirëpo gjërat u përkeqësuan mjaft shpejt.


Më pas, ai u huazua për një sezon te skuadra e promovuar në Serie A, Lecce, e cila aktualisht është duke luftuar për ta mbajtur vendin në elitën e futbollit italian.

Barcelona ia ofron dy gjigantëve italianë shërbimet e Umtitit
Lexo po ashtu Barcelona ia ofron dy gjigantëve italianë shërbimet e Umtitit

“Dukej sikur katër vite burg në Barcelonë, jo vetëm në nivel sportiv, por edhe në jetën time të përditshme”.

“Në fillim u ndjeva mirë dhe performova në një nivel të lartë, por më pas fillova të ndjeja ekzistimin e njëfarë mosbesimi ndaj meje dhe më pas kuptova se askush nuk besonte më në mua”, ka deklaruar Umtiti për Canal+ në Francë.

Ishte diskutuar edhe opsioni i ndërprerjes së kontratës, por në vend të kësaj, Umtiti zgjodhi të huazohej te Lecce, ku i ka regjistruar 23 paraqitje në Serie A deri më tani këtë sezon.

“Ishte një sfidë për mua, kisha nevojë të ndihesha i vlerësuar, i respektuar dhe thjesht i dobishëm. E di se për të siguruar mosrënien (nga liga) nuk është njësoj si ta fitosh titullin, por i jam falënderues Lecces, sepse e rigjeta buzëqeshjen time këtu”, ka thënë futbollisti. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Real Madridi fiton avantazh në garën për transferimin e top yllit francez

Real Madridi fiton avantazh në garën për transferimin e top yllit francez

La Liga
Manaj i jep lamtumirën Sivassporit pas një sezoni të jashtëzakonshëm, gati hapi i madh në karrierë

Manaj i jep lamtumirën Sivassporit pas një sezoni të jashtëzakonshëm, gati hapi i madh në karrierë

Ndërkombëtare
Joan Laporta konfirmoi shkarkimin e Xavit nga shtrati i spitalit

Joan Laporta konfirmoi shkarkimin e Xavit nga shtrati i spitalit

La Liga
Granit Xhaka shënon një super gol nga 30 metra distancë në finalen e Kupës së Gjermanisë

Granit Xhaka shënon një super gol nga 30 metra distancë në finalen e Kupës së Gjermanisë

Bundesliga

"Nuk do të toleroj dikë që të përdorë emrin tim" - Ter Stegen shpërthen dhe mohon të ketë folur me Laportan për Xavin

La Liga
Man City është gati të shesë një nga blerjet e tyre më të mëdha në histori vetëm një vit pasi e solli atë në Etihad

Man City është gati të shesë një nga blerjet e tyre më të mëdha në histori vetëm një vit pasi e solli atë në Etihad

Premier League
Kalo në kategori