Manchester City dhe Liverpool kanë nënshkruar me Erling Haaland dhe Darwin Nunez dhe sulmuesi i ardhshëm i Ligës Premier mund të vijë nga Serie A.

Dy gjigantët e Ligës Premier tashmë kanë kompletuar dy nga nënshkrimet më të mira të verës, duke siguruar shërbimet e Haaland dhe Nunez, dy nga sulmuesit e ri më të mirë në Evropë, së bashku me Kylian Mbappe të PSG-së dhe Dusan Vlahovic të Juventusit.

Tani shumë klube angleze po kërkojnë sulmues të rinj për sezonin e ardhshëm. Midis tyre, Chelsea, Tottenham, Arsenal dhe Manchester United kanë në listë të gjithë yjet e Serie A.

Manchester City dhe Liverpool kanë rritur hendekun me klubet e tjera angleze pasi nënshkruan me Haaland dhe Darwin Nunez Manchester City dhe Liverpool kanë rritur hendekun me klubet e tjera angleze pasi nënshkruan me Haaland dhe Darwin Nunez

Victor Osimhen, Gianluca Scamacca dhe Lautaro Martinez janë ndër sulmuesit që mund të kalojnë në Ligën Premier nga Italia gjatë afatit kalimtar të verës, megjithëse nënshkrimi i tyre nuk do të jetë i lirë për asnjë klube që i do.

Lautaro sapo ka përfunduar sezonin e tij më të mirë në Serie A, duke shënuar 21 gola në 35 paraqitje.

Scamacca shënoi 16 në 36 ndeshje, ndërsa Osimhen shënoi 14 gola në 27 ndeshje, duke humbur më shumë se dy muaj për shkak të një dëmtimi në fytyrë.

Arsenali po ndjek Scamaccan dhe Osimhen, por Sassuolo e vlerëson italianin me 50 milionë euro, ndërsa Napoli nuk do ta lërë Osin të largohet për më pak se 100 milionë euro.

Ata tashmë kanë refuzuar një ofertë të ngjashme nga Newcastle United në afatin kalimtar të janarit.

Sipas Sky Sport Italia, PSG ka bërë hapin e parë drejt nënshkrimit të Scamaccas, por oferta e tyre prej 35 milionë euro plus shtesat ende nuk është e mjaftueshme për Sassuolon.

Chelsea dhe Tottenham janë të lidhur me Lautaron, por ende nuk ka oferta zyrtare për Interin. Agjenti i tij pretendoi javën e kaluar se El Toro nuk dëshiron të largohet, pasi e ka zgjatur kontratës së tij të fundit deri në qershor 2026.

Megjithatë, Nerazzurrët janë në bisedime për Paulo Dybala dhe Romelu Lukaku dhe do të duhet të shesin një sulmues plus Alexis Sanchez për të përballuar pagat.

Antonio Conte dhe Fabio Paratici janë admirues të argjentinasit dhe ish-drejtori i Juventusit bëri një ofertë për nënshkrimin e tij një vit më parë.

Megjithatë, ishte tepër vonë në atë kohë pasi Interi tashmë kishte rënë dakord për të shitur Lukakun te Chelsea./Telegrafi/