Një super kompjuter ka parashikuar se si do të përfundojë tabela e Ligës Premier në fund të sezonit të ardhshëm.

Ndeshjet për kampionatin anglez u publikuan të enjten pasi të 20 klubet zbuluan renditjen e ndeshjeve të tyre për sezonin 2022/23.

Dhe ndërsa shumë nënshkrime janë bërë tashmë nga një numër i klubeve më të mira, hulumtimi nga “SBK” ka arritur në përfundimin se Manchester City do të mbrojë titullin, e që do të ishte hera e tretë radhazi.

Super kompjuteri beson gjithashtu se katër më të mirat do të qëndrojnë të njëjta si sezonin e kaluar – me Liverpoolin, Chelsean dhe Tottenhamin që zënë vendet e kualifikimit në Ligën e Kampionëve.

Reklama

Kjo do të thotë më shumë zhgënjim për tifozët e Manchester United dhe trajnerin e ri Erik ten Hag.

Reklama

Holandezi ka për detyrë të kthejë Djajtë e Kuq në Ligën e Kampionëve – kështu që një përfundim i parashikuar në vendin e pestë nuk është ajo që përkrahësit e skuadrës nga “Old Trafford” do të duan të shohin.

Dhe ndeshja e tij e parë në krye do të jetë në “Old Trafford” kundër Brightonit.

Arsenali, i cili luan si mysafir i Crystal Palaces në ndeshjen e tyre të parë, pritet të bjerë në të gjashtin ndërsa përgatitet për t’u rikthyer në garat evropiane në Ligën e Evropës.

Reklama

Por, Newcastle parashikohet të kalojë në top shtatë pas blerjes së tyre nga Arabia Saudite.

West Ham, Leicester dhe Aston Villa pritet të mbështesin pjesën tjetër të top 10.

Pas një beteje për rënie sezonin e kaluar, Everton parashikohet të përfundojë në vendin e 13-të – megjithëse kjo nuk ka gjasa të kënaqë tifozët e tyre të frustruar.

Reklama

Tre skuadrat e promovuara – Fulham, Nottingham Forest dhe Bournemouth – janë të gjitha favoritët për t’u rikthyer në Championship.

Super kompjuteri beson se Leeds do të shmangë përsëri rënien në vendin e 17-të, me Brentford dhe Southampton gjithashtu që i shmangen rënies. /Telegrafi/

Një superkompjuter ka parashikuar tabelën e Premier League 2022/23
Reklama

Foto: The Sun