Skena të dhunshme në derbin mes Ajaxit dhe Feyenoordit – policia ndoqi me kuaj tifozët vendas

Derbi mes Ajax dhe Feyenoord u pezullua me disa sjellje shqetësuese gjatë ndeshjes, derisa u dashtë që ajo të ndërpritej në mënyrë permanente.

Pas vetëm 55 minutash të ndeshjes së Eredivisie, arbitri vendosi të ndërpresë lojën mes zemërimit të tifozëve vendas.

Ajax, i cili është 36 herë kampion i Holandës, ka dhuruar një fillim të tmerrshëm të sezonit, duke marrë vetëm një fitore nga katër paraqitje në ligë.

Ata pritën rivalët Feyenoord të dielën në De Klassieker në Johan Cruyff Arena, por ishin duke humbur 3-0 para pjesës së dytë.

Një dopietë nga Santiago Gimenez dhe goditja e Igor Paixao ishin të mjaftueshme për t’i çuar mysafirët e pamposhtur në një epërsi komanduese.

Ndeshja fillimisht u ndërpre para pjesës së parë pasi fishekzjarrët u hodhën në fushë.

Më pas loja rifilloi dhe pas dhjetë minutash pushimi, të dyja palët shkuan në zhveshtore.

Megjithatë, e njëjta gjë ndodhi sërish dhe ndeshja u pezullua zyrtarisht.

Videot në mediat sociale treguan më pas disa tifozë që thyenin gjithçka çfarë kishin përpara në shenjë proteste.

Mbetet për t’u parë se çfarë do të ndodhë me derbin, e që ka mundësi që tri pikë të shkojnë te Feyenoordi. /Telegrafi/

Pamje të reja nga përplasja e Salahut me Kloppin tregojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur

Salah dhe Klopp përfshihen në një përplasje të furishme verbale – egjiptiani duhej të qetësohej nga Nunez

Top ylli i Bayernit po vuan nga një lëndim – pjesëmarrja e tij ndaj Real Madridit në dyshim serioz

Nëntë pritje dhe nota më e lartë, shkëlqimi i Arijanet Muric që i vetëm ndali Manchester Unitedin

Gol në sekondën e fundit, Leverkuseni vazhdon të jetë i pamposhtur në këtë edicion