LAJMI I FUNDIT:

Më shumë se një milion njerëz në rrugë pasi Athletic Bilbao fitoi trofe, në mesin e tyre edhe yll i Barcelonës

Më shumë se një milion njerëz në rrugë pasi Athletic Bilbao fitoi trofe, në mesin e tyre edhe yll i Barcelonës

Klubi bask Athletic Bilbao fitoi trofeun e parë pas 40 vitesh, pasi skuadra e Ernesto Valverdes mundi Mallorca me penallti në finalen e Kupës së Mbretit.

Një festë e madhe në rrugët e Bilbaos pasoi të enjten dhe të premten. Mediat e huaja raportojnë se më shumë se një milion njerëz erdhën për të festuar me klubin.


Njerëzit u liruan herët nga punët e tyre dhe studentët nga shkollat ​​që të mund të merrnin pjesë në festën e trofeut.

Bilbao është një klub ku vetëm baskët luajnë, kështu që ata kanë një përzgjedhje shumë të kufizuar lojtarësh, por ata janë kryesisht gjithmonë në pjesën e sipërme të tabelës së ligës spanjolle dhe luftojnë për pozitat evropiane.

Interesant është fakti se në festë ka ardhur edhe futbollisti i Barcelonës, Inigo Martinez, i cili ka luajtur për Athletic Bilbaon më parë.

Ai drejtoi anijen e tij në një paradë në lumin Nervion, ndërsa për këtë gjë kishte marrë lejen e trajnerit Xavi Hernandez.

Për Athletic Bilbao, ky trofe është arritja më e madhe që nga viti 1984, kur klubi fitoi kurorën e dyfishtë.

Ajo gjeneratë fitoi titullin e tetë dhe gjithashtu të fundit kampion në historinë e klubit bask.  /Telegrafi/

https://twitter.com/ThaRealKanan/status/1778758631434903644

Në trend Sport

Më shumë
Tifozët janë të shokuar pasi mësuan çmimin që Aston Villa po e kërkon për Coutinhon

Tifozët janë të shokuar pasi mësuan çmimin që Aston Villa po e kërkon për Coutinhon

Premier League
Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve - shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve - shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Premier League
Shpjegohet pse Chelsea nuk do të

Shpjegohet pse Chelsea nuk do të "pranojë automatikisht" vendin në Ligën e Konferencës

Premier League
Prezantimi i Kylian Mbappes te Real Madridi do të jetë i inspiruar nga transferimi i Ronaldos në Bernabeu

Prezantimi i Kylian Mbappes te Real Madridi do të jetë i inspiruar nga transferimi i Ronaldos në Bernabeu

La Liga
“Ata nuk më pyesin, nuk janë fëmijët e mi” – Ancelotti për të ardhmen e tre yjeve të Real Madridit

“Ata nuk më pyesin, nuk janë fëmijët e mi” – Ancelotti për të ardhmen e tre yjeve të Real Madridit

La Liga
Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

La Liga
Kalo në kategori