LAJMI I FUNDIT:

Sevilla dhe Roma luajnë sonte finalen e madhe të Ligës së Evropës

Sevilla dhe Roma luajnë sonte finalen e madhe të Ligës së Evropës

Gara e dytë më e madhe evropiane për klube Liga e Evropës sonte e mbyll sezonin 2022/23.

Reklama

Sevilla dhe Roma janë në finalen e madhe e cila zhvillohet sonte me fillim nga ora 21:00 në Puskas Arena në Budapest të Hungarisë.

Për të arritur në finale, Sevilla eliminoi gjigantin anglez Manchester United në çerekfinale dhe Juventusin në gjysmëfinale.

Ndërkohë Roma rrugën për në finale kaloi pengesat si Feyenoord në çerekfinale dhe Bayer Leverkusenin në gjysmëfinale.

Sevilla është skuadër eksperte në Ligën e Evropës pasi ka fituar gjashtë herë trofeun nga gjashtë finale që ka marrë pjesë.

Në anën tjetër Roma i beson trajnerit të saj Jose Mourinhos që ka luajtur në pesë finale evropiane dhe i ka fituar të gjitha.

Për dy skuadrat ky trofe është shumë i rëndësishëm, pasi triumfi në finale do të thotë se do të marrin pjesë në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Si Sevilla ashtu edhe Roma në kampionat nuk kanë arritur të sigurojnë një vend që i dërgon në Champions për sezonin e ardhshëm dhe fitorja në Puskas Arena vlen shumë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mudrykut i thuhet të largohet nga Chelsea që në janar

Mudrykut i thuhet të largohet nga Chelsea që në janar

Premier League
Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

Godin u kërkon të gjithëve të mos nxitohen me formën e Felix te Barcelona

La Liga
Shënoi 483 gola në 87 ndeshje: Man City e do sensacionin e Milanit

Shënoi 483 gola në 87 ndeshje: Man City e do sensacionin e Milanit

Serie A
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Neymar insiston në shkarkimin e Jesus, e do ish-trajnerin te Al Hilal

Neymar insiston në shkarkimin e Jesus, e do ish-trajnerin te Al Hilal

Ligat tjera
Napoli konfirmon lëndimin muskulor të Amir Rrahmanit, mësohet sa gjatë do të mungojë

Napoli konfirmon lëndimin muskulor të Amir Rrahmanit, mësohet sa gjatë do të mungojë

Serie A
Kalo në kategori