Gigio Donnarumma nuk ishte në maksimumin e tij gjatë dy ndeshjeve të fundit të Italisë, duke pasqyruar një sezon të vështirë debutues në PSG.

23-vjeçari u largua nga Milani në fund të kontratës së tij në qershor, duke nënshkruar një marrëveshje të re katërvjeçare me gjigantët e Ligue 1, por gjërat nuk po shkojnë siç priste italiani më pak se një vit më parë.

Gigio nuk ka qenë një titullar i rregullt në Parc des Princes duke mbledhur 19 paraqitje në të gjitha garat. Ai ka pësuar 17 gola deri më tani, duke mbajtur tetë herë portën e paprekur. Ai preku fundin në ndeshjen e dytë të raundit të 16-të të Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit dy javë më parë, duke dhuruar topin brenda zonës, duke çuar në golin e barazimit të Karim Benzemas.

Një epokë e re në futboll ka filluar tashmë: Kush është "mbreti"? Një epokë e re në futboll ka filluar tashmë: Kush është "mbreti"?

Mauricio Pochettino e mbrojti atë, duke thënë se sulmuesi i Francës kishte bërë faull ndaj portierit, por Gigio vazhdoi të merrte kritika në Itali dhe Francë.

Nuk ka qenë një sezon i lehtë për 23-vjeçarin, i cili u duk se ishte fajtor për dy golat e pranuar ndaj Turqisë kundër Italisë mbrëmë. Shumë debatuan gjithashtu mbi fitoren e Maqedonisë së Veriut të enjten duke thënë se 23-vjeçari lëvizi shumë ngadalë duke u përpjekur të kapte topin në të djathtën e tij.

“Ne donim të merrnim pjesë në Kupën e Botës, të përjetonim emocionet e jashtëzakonshme që mund të japin këto gara, t’u dhuronim buzëqeshje italianëve që na shoqëruan disa muaj më parë në pushtimin e Kampionatit Evropian”, shkroi ai në rrjetet e tij sociale pak ditë më parë.

L’Equipe publikon listën e lojtarëve më të paguar në Ligue 1 – e gjitha përbehet prej anëtarëve të PSG-së L’Equipe publikon listën e lojtarëve më të paguar në Ligue 1 – e gjitha përbehet prej anëtarëve të PSG-së

“Fatkeqësisht nuk do të jetë kështu, jemi shumë të zhgënjyer dhe e dimë se sa janë të gjithë italianët, ashtu si ne”.

“Por, ne gjithashtu e dimë se në futboll, si në jetë, duhet të shikosh përpara dhe të rikthehesh në lojë. Detyra jonë është të rikthejmë Kombëtaren aty ku meriton dhe të ndërtojmë hap pas hapi një të ardhme fituese. Forza Azzurri”.

Donnarumma ishte fishkëllyer në ndeshjen e tij të parë në San Siro në nëntor, kur Azzurrët pritën Spanjën në gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve. Portieri thuhet se shpërtheu në lot brenda dhomës së zhveshjes dhe ndoshta po përballet me momentin më sfidues në karrierën e tij tani. Siç vuri në dukje sot La Gazzetta dello Sport, ‘Gigio duhet të reagojë’ duke qenë një nga asetet më të vlefshme të Italisë dhe një lojtar kyç në të ardhmen e La Nazionale. /Telegrafi/