LAJMI I FUNDIT:

Një epokë e re në futboll ka filluar tashmë: Kush është “mbreti”?

Një epokë e re në futboll ka filluar tashmë: Kush është “mbreti”?

Duket sikur ka ardhur koha, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi nuk janë më mbretërit e padiskutueshëm të futbollit, me dyshen që kanë dominuar për një periudhë prej më shumë se 10 vitesh, dhe tani një epokë e re është gati të fillojë me talentet më të rinj në timon.

Reklama

Pak mund të kishin parashikuar që talentët si Ronaldo dhe Messi të shfaqeshin në të njëjtën kohë, dhe ata që ishin në gjendje të rivalizonin njëri-tjetrin për çdo trofe të mundshëm në Evropë.

Megjithatë, asgjë nuk mund të zgjasë përgjithmonë, edhe nëse dukej se të dy lojtarët po përmirësoheshin me kalimin e moshës, dhe pasi argjentinasi dhe portugezi nënshkruan për klube të reja verën e kaluar, ndryshimi i mjedisit ka hedhur dritë në fillimin e rënieve të tyre përkatëse.

Ish-mjeku i Real Madridit thotë se Gareth Bale është sportisti më i mirë që ai ka parë ndonjëherë - më i mirë se Ronaldo
Lexo po ashtu Ish-mjeku i Real Madridit thotë se Gareth Bale është sportisti më i mirë që ai ka parë ndonjëherë - më i mirë se Ronaldo

Ronaldo u kthye në Manchester United me synimin për ta rikthyer klubin në majën e futbollit anglez, por ai ka zbuluar një realitet të pakëndshëm ku klubi jashtëzakonisht i suksesshëm që ai la në vitin 2009 praktikisht nuk ekziston më me të njëjtat kushte pune dhe ai nuk është në gjendje të bëjë më karrierë në një ekip.

Të dyja realizimet do ta kenë befasuar pesë herë fituesin e Topit të Artë, i cili ka një besim të pabesueshëm në vete, por ai thjesht nuk ka qenë në gjendje ta qonte përpara skuadrën siç prisnin shumë.

Foto: marca.com

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë nuk mundi të qëndronte te Barcelona ​​dhe më pas nënshkroi për Paris Saint-Germain dhe u ribashkua me mikun e tij të ngushtë, Neymarin.

Argjentinasi ka dështuar, duke mos shënuar aq gola sa ajo që është bërë normale për të, dhe sezoni i tij praktikisht ka përfunduar me PSG-në jashtë Ligës së Kampionëve përpara fazës çerekfinale.

Kjo verë mund të ndryshojë gjithçka

Shumë prej nesh pyesnin se kush do t’ia merrte mantelin Messit/Ronaldos, me Neymarin që më parë ishte parë si i tillë.

L’Equipe njofton katër ndryshime në rregullat për 'Topin e Artë' - Messi 'bie' nga gara, Kosova nuk ka të drejtë vote
Lexo po ashtu L’Equipe njofton katër ndryshime në rregullat për 'Topin e Artë' - Messi 'bie' nga gara, Kosova nuk ka të drejtë vote

Megjithatë, askush nuk priste që dyshja të vazhdonte kaq gjatë dhe tani edhe braziliani po shikon një karrierë që ka më shumë se gjysmën e fundit.

Ajo që është interesante është se kjo epokë e re e futbollit nuk do të përkufizohet vetëm nga një lojtar… por shumë të shumtë, të cilët të gjithë po shkëlqejnë për momentin, dhe këtë verë mund të kurorëzojë mbretër të rinj.

Ka një mani në tregun e transferimeve për të marrë Kylian Mbappen ose Erling Haalandin këtë verë. Të gjithë janë të interesuar, por vetëm disa të përzgjedhur kanë një shans real për të dy.

Foto: marca.com

Ekipet e dinë që këta lojtarë do të përcaktojnë dekadën e ardhshme dhe një ekip që i ka në skuadrën e tyre do të jetë i garantuar të luftojë për tituj gjatë asaj kohe.

Kjo është arsyeja pse Barcelona dhe Manchester City kanë aq frikë nga nënshkrimi i të dy lojtarëve nga Real Madrid, saqë do të ishte një ndryshim i madh në favor të Los Blancos për epokën e ardhshme.

Lojtarët nën 23 vjeç më të zhvilluar se kurrë më parë

Aq i madh është niveli i stërvitjes që marrin lojtarët e rinj në lojën moderne, saqë mund të bësh pothuajse një 11-she të tërë nga lojtarët nën 23 vjeç që kanë shanse shumë reale për t’u shpallur si më të mirët në botë në pozicionin e tyre përkatës.

Barcelona i sheh shumë larg Haalandin dhe Mbappen
Lexo po ashtu Barcelona i sheh shumë larg Haalandin dhe Mbappen

Trent Alexander-Arnold është një mbrojtës i djathtë fenomenal që mund të luajë edhe në mesfushë, ndërsa mesfushorët qendrorë Pedri dhe Phil Foden kanë gjithçka në favorin e tyre për t’u bërë Xavi dhe Andres Iniesta i ri.

Zhvillimi i Vinicius Jr në Real Madrid ka qenë mbresëlënës, veçanërisht pas një fillimi të ngadaltë, dhe tani ekziston një skenar shumë realist ku e gjithë treshja e përparme e Real Madridit në fillim të sezonit 2022/23 përbëhet nga tre nga sulmuesit më të mirë nën-23. /Telegrafi/