LAJMI I FUNDIT:

Rusia mund të ketë humbur 20,000 ushtarë në Ukrainë

Rusia mund të ketë humbur 20,000 ushtarë në Ukrainë

Numri i ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë tani mund të jetë deri në 20,000 – sipas vlerësimit të fundit nga një zyrtar i lartë perëndimor.

Reklama

Siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, vlerësimet e mëparshme, të dhëna disa javë më parë, ishin rreth 15,000.

Dhe ky vlerësim është rritur në “midis 15,000 dhe 20,000”.

Zyrtari perëndimor, nuk spekulon mbi numrin e ukrainasve të vrarë.

Megjithatë, ai pranon se forcat ukrainase po “përballen me çështje morale” pas më shumë se 100 ditësh luftime.

Por ndërsa forcat e armatosura ukrainase “po kanë shumë viktima”, ai thotë se ofensiva ruse vazhdon “të jetë thellësisht e trazuar në shumë nivele”.

Ai pretendon se forcave ruse po u mungojnë disa municione – veçanërisht armë precize.

Por ai shton se Rusia ka ende rezerva të mëdha të “bombave memece”.

Ndërkohë, sipas një këshilltari të presidentit Volodymyr Zelensky, viktimat ushtarake ukrainase tani janë midis 100 dhe 200 në ditë.

Sidoqoftë, sipas këshilltarit të lartë të Zelensky, Ukraina ka nevojë për qindra, jo një pjesë të vogël, sistemet më të fuqishme të artilerisë që Perëndimi mund të sigurojë.

Ai i tha BBC-së se Ukrainës i duhen rreth 300 sisteme raketash për të arritur barazinë me fuqinë e zjarrit të Rusisë dhe për të çliruar territorin e pushtuar.

Mykhaylo Podolyak ka shtuar se “derisa Rusia të pësojë një disfatë serioze ushtarake, asnjë formë e dialogut nuk do të jetë e mundur dhe ata do të vazhdojnë të përpiqen të marrin pjesë të vendit tonë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Nxënësi 13-vjeç rrah brutalisht profesorin në Skoci, mësimdhënësi përfundon i shtrirë në korridorin e shkollës pothuajse pa ndjenja

Nxënësi 13-vjeç rrah brutalisht profesorin në Skoci, mësimdhënësi përfundon i shtrirë në korridorin e shkollës pothuajse pa ndjenja

Evropa
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Evropa
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Theri për vdekje vëllain 9-vjeç në shtëpi, 12-vjeçarja nga Oklahoma prangoset – vazhdimisht i pyeste policët nëse do të përfundojë në burg

Theri për vdekje vëllain 9-vjeç në shtëpi, 12-vjeçarja nga Oklahoma prangoset – vazhdimisht i pyeste policët nëse do të përfundojë në burg

Amerika
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Kalo në kategori