Wayne Rooney i ka kërkuar ish-klubit të tij, Manchester Unitedit, që të lejojë Cristiano Ronaldon të largohet nga klubi këtë verë nëse lojtari dëshiron ta bëjë këtë.

Ronaldo i tha Unitedit në korrik se dëshiron të largohet pas vetëm një sezoni në Old Trafford në mënyrë që të vazhdojë të luajë futboll në Ligën e Kampionëve, por deri më tani nuk ka qenë në gjendje të gjejë një klub të ri.

Tani pesë herë fituesi i Topit të Artë mund të jetë në linjë për të luajtur titullar sot për Unitedin në ndeshjen e tyre hapëse të sezonit kundër Brighton, me Anthony Martial jashtë të lënduar.

Reklama
Ronaldo deklarohet i gatshëm për ndeshjen e parë të Man Utd në Ligën Premier Ronaldo deklarohet i gatshëm për ndeshjen e parë të Man Utd në Ligën Premier

Megjithatë, legjenda e Unitedit, Rooney këshilloi ish-klubin e tij që t’i japë fund sagës së transferimit të Ronaldos dhe të përpiqet të ndërtojë një ekip për të ardhmen që mund të sfidojë për titullin e Ligës Premier në vitet e ardhshme.

Reklama

“Unë mendoj se Unitedi duhet ta lërë Cristiano Ronaldon të largohet. Nuk është se Ronaldo nuk mund të luajë në një ekip të Ten Hag. Ai mund të luajë në çdo ekip. Ronny gjithmonë do t’ju shënojë gola”, ka thënë fillimisht Rooney për The Times.

Carragher: Ronaldon nuk e do asnjë skuadër, nuk e duan as në dhomat e zhveshjes së Manchester United Carragher: Ronaldon nuk e do asnjë skuadër, nuk e duan as në dhomat e zhveshjes së Manchester United

“Por, pikëpamja ime personale është se Unitedi nuk është gati për të sfiduar titullin tani, kështu që qëllimi duhet të jetë ndërtimi i një ekipi që mund të fitojë ligën në tre deri në katër vitet e ardhshme, dhe ju duhet të planifikoni për këtë”.

Reklama

“Nëse raportet janë të vërteta se Cristiano dëshiron të largohet nga klubi, atëherë Unitedi duhet ta lejojë atë të largohet dhe të marrë një nr 9 që do të jetë aty për tre ose katër vitet e ardhshme dhe do t’i ndihmojë ata të ndërtojnë një ekip që mund të jetë i suksesshëm. Ten Hagut duhet t’i jepet kohë për ta bërë atë”, përfundoi ish-sulmuesi anglez. /Telegrafi/

Reklama