LAJMI I FUNDIT:

Rita ia kërkoi recetën tradicionale të “gjizëz me speca” për ta gatuar në Los Angeles, Vera Ora ia tregon me video nga Ulqini

Rita ia kërkoi recetën tradicionale të “gjizëz me speca” për ta gatuar në Los Angeles, Vera Ora ia tregon me video nga Ulqini
Foto: Vera Ora/Instagram

Pas disa ditëve të kaluara në Shqipëri, prindërit e këngëtares shqiptare me famë botërore, Rita Ora, Besnik dhe Vera Sahatçiu-Ora, kanë bërë ndalesën e radhës në Ulqin.

Reklama

Ata janë duke shijuar një pushim veror në mbarë bregdetin shqiptar, teksa aktualisht kanë zgjidhur lumin Buna si destinacion për të qëndruar për disa ditë.

Rita ka treguar gjithmonë se është një “fanatike” e ushqimit tradicional shqiptar dhe se i pëlqen gjithmonë kur nëna e saj ia gatuan atë.

Prindërit e Rita Orës gjatë pushimeve në jug të Shqipërisë (Foto: Vera Ora/Instagram)

Së fundmi, ka qenë pikërisht Vera ajo e cila në një video të publikuar në InstaStory, është shfaqur brigjeve të lumit Buna, ndërsa gatuan një nga pjatat më të preferuara të Ritës.

Rita Ora merr vëmendjen me paraqitjen elegante në premierën e një filmi në Los Angeles
Lexo po ashtu Rita Ora merr vëmendjen me paraqitjen elegante në premierën e një filmi në Los Angeles

Bëhet fjalë për pjatën tradicionale “gjizë me speca”, për të cilën, Vera thotë se bija e saj i ka kërkuar edhe recetën se si ta gatuajë atë në Los Angeles.

“Dita e radhës, Rita Ora ti më pyete se si ta rikrijosh gjizën me speca në Los Angeles, prandaj ja ku është”, shkroi nëna e këngëtares në mbishkrimin e videos.

Ndërkohë edhe vet Rita me të parë postimin e nënës së saj e rishpërndau atë në InstaStory, duke shkruar në mbishkrimin e saj “Më e forta”.

Foto: Rita Ora/InstaStory

Ushqimi tradicional shqiptar është i pëlqyer nga të gjitha shqiptaret e famshme që jetojnë jashtë vendit.

Edhe artistja tjetër me famë botërore, Bebe Rexha, në një intervistë ekskluzive për Telegrafin pak javë më parë, foli mbi dëshirën e saj të madhe për të gatuar ushqimet tradicionale.

Bebe Rexha intervistë ekskluzive për Telegrafin: Dua të vij në Kosovë, ka qenë një ëndërr e imja gjithmonë ta vizitoj atë vend
Lexo po ashtu Bebe Rexha intervistë ekskluzive për Telegrafin: Dua të vij në Kosovë, ka qenë një ëndërr e imja gjithmonë ta vizitoj atë vend

“Unë e dua ushqimin shqiptar. Me të vërtetë i dua të gjitha ato që përfshihen në kuzhinën tonë tradicionale. Mua më pëlqen shumë ‘bureku’ dhe ‘fasulet’ dhe thjesht e dua shumë ushqimin shqiptar, por ‘bureku’ është i preferuari im. Pastaj më pëlqen ‘flija’, kështu që ato janë të preferuarat e mija dhe ne gjithmonë i bëjmë ato gjatë gjithë kohës në shtëpinë time. Unë di t’i gatuaj. Gjatë karantinës në të vërtetë po mësoja si ta gatuaja. Unë nuk bëra një punë edhe aq të shkëlqyeshme, por ishte në rregull. Por ju e dini, unë gatuaj pjesën më të madhe të kohës vetë, dhe vërtetë e dua ushqimin shqiptar”, ka thënë Bebe Rexha për Telegrafin.

Si Rita ashtu edhe Bebe Rexha, të dyja janë duke shijuar sukseset e projekteve muzikore më të fundit, njëra të bashkëpuimit me DJ Sigala, “You For Me”, ndërsa tjetra të bashkëpunimit me Topic, për këngën “Chain my heart”. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
E njohur për figurën e admiruar trupore, Ana Kabashi josh në pozat me bikini

E njohur për figurën e admiruar trupore, Ana Kabashi josh në pozat me bikini

Magazina
Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Magazina
Leonardo DiCaprio takon Gigi Hadidin me prindërit e tij mes thashethemeve për rindezje të romancës

Leonardo DiCaprio takon Gigi Hadidin me prindërit e tij mes thashethemeve për rindezje të romancës

Magazina
DJ PM dhe DJ Dagz publikojnë duetin me Lumi B, Majk dhe Zaza

DJ PM dhe DJ Dagz publikojnë duetin me Lumi B, Majk dhe Zaza "Sevdali"

Magazina
Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova - Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall

Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova - Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall "Mis Central London"

Magazina
Oriola Marashi mahnit me linjat trupore në bikini

Oriola Marashi mahnit me linjat trupore në bikini

Magazina
Kalo në kategori