Liga e Kampionëve për këtë sezon ende nuk është mbyllur, por tashmë edhe për sezonin e ardhshëm 14 klube e kanë siguruar pjesëmarrjen. 

Kampionët e vendeve si Barcelona, Juventusi dhe PSG-së kanë qenë emrat e parë që e kanë pjesëmarrjen.

Pas tyre listës i janë bashkuar edhe Bayern Munich, Borussia Dortmund e RB Laipzing.

Trofeu i Ligës së Kampionëve . (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Për këta të fundit do të jetë një debutimin historik.

Real e Atletico Madridi së bashku me Napolin e kanë siguruar një vend në Ligën e Kampionëve.

Manchester City dhe Tottenham edhe sezonin e ardhshëm (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

Nga Liga Premier dihen të gjitha skuadrat tashmë me Manchester City Liverpool, Chelsea dhe Tottenhem.

Përveç kampionateve të mëdha, një vend në Ligën e Kampionëve e ka siguruar edhe Zeniti, i cili është shpallur kampion i Rusisë.

Liga e Kampionëve edicioni 2019/2020

Nga  një vend direkt në fazën e grupeve e sigurojnë edhe kampionët e Portugalisë, Belgjikës, Ukrainës dhe Turqisë, si dhe vendi i dytë në kampionatin rus.

Gara mbete ende e hapur për këto vende.  /Telegrafi/

Ekipet që kanë siguruar pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për sezonin 2019/2020

Manchester City

Liverpool

Chelsea

Tottenham

Barcelona

Atletico Madrid

Real Madrid

Juventus

Napoli

Bayern Munich

Borussia Dortmund

RB Laipzing 

PSG

Zenit