Chelsea dhe mesfushori i Amerikës, Christian Pulisic e kanë gjetur veten në qendër të një stuhie që përfshin një peshk (goliath).

Të shtunën, një video u bë virale në mediat sociale që tregon 22-vjeçarin të ulur në një anije, duke zhongluar me një top mbi një prej peshqve gjigantë, i cili mbahej në një vijë.

Pulisic, humbi kontrollin e topit dhe ra në ujë, në majë të peshkut, me këtë të fundit që kishte vshtirësi më pastaj.

Amerikani që luajti 43 herë për Chelsean sezonin e kaluar dhe shënoi gjashtë gola, u kritikua nga Blue Planet Society, një grup vullnetar që qëndron pas thirrjeve për ruajtjen e jetës në oqeane.

Në llogarinë e saj në Twitter, ajo postoi: “Abuzimi i një grupi duke  kërcënuar Goliathin për një video në mediat sociale është një nivel i ulët”.

Çfarë është një Goliath (peshku gjigant)?

Goliathi është një peshk i madh që jeton në ujë të kripur që gjendet në ujërat tropikale. Mund të gjendet më së shpeshti në ujërat në brigjet lindore të Amerikave, duke përfshirë Floridën, Bahamas, pjesën më të madhe të Karaibeve dhe bregdetin Brazilian. Më rrallë gjendet në brigjet e Afrikës nga Kongo në Senegali.

Statusi i tij klasifikohet si “i prekshëm” (pa rrezik të ndonjë sulmi), që do të thotë se nuk ka shqetësim të menjëhershëm për të ardhmen e tij.

Sidoqoftë, për shkak të faktit se ata priren të lindin në grumbullime të mëdha dhe të kthehen çdo vit në të njëjtat vende, kjo i bën ata të prekshëm, mirëpo të parrezikshëm për ata që janë afër tij. /Telegrafi/