LAJMI I FUNDIT:

“Pse? Sepse nuk kishte raketa më”: Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

“Pse? Sepse nuk kishte raketa më”: Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Mungesa e raketave të mbrojtjes ajrore e pengoi Ukrainën të ndalonte një sulm raketor rus javën e kaluar që shkatërroi termocentralin më të madh në rajon rreth kryeqytetit Kiev, tha presidenti Volodymyr Zelensky.

Komentet e Zelenskyt, të cilat pasojnë paralajmërimet e përsëritura nga qeveria e tij për aleatët e saj për mbrojtje të pakta ajrore, pasqyrojnë situatën e rëndë në të cilën ndodhet Ukraina, ndërsa Rusia përshkallëzon sulmet në sistemin e saj energjetik.


“Ishin 11 raketa që fluturonin. Ne shkatërruam shtatë të parat, dhe katër (të mbetura) shkatërruan Trypillian. Pse? Sepse nuk kishte raketa më. Na mbaruan raketat për të mbrojtur Trypillia”, ka thënë Zelensky, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Aleatëve u është dhënë një listë specifike e armëve që i duhen Ukrainës për të fituar luftën – thotë Zelensky
Lexo po ashtu Aleatëve u është dhënë një listë specifike e armëve që i duhen Ukrainës për të fituar luftën – thotë Zelensky

Zelensky ka paralajmëruar më herët se Ukrainës tashmë i është dashur të bëjë zgjedhje të vështira se çfarë të mbrojë dhe tha se vendit të tij mund t’i mbarojnë plotësisht raketat mbrojtëse nëse sulmet ruse vazhdojnë me shpejtësi.

I shkatërruar në sulmin e 11 marsit, termocentrali ishte impianti më i madh energjetik pranë Kievit dhe u ndërtua për të pasur një kapacitet prej 1,800 megavat, më shumë se nevojat e para luftës së qytetit më të madh të Ukrainës.

Stacionet e tjera dhe importet kanë mbushur boshllëkun për momentin, por banorëve u është kërkuar të kursejnë energjinë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Huliganët në Beograd rrahën për vdekje vëllain e zëvendës-presidentit të Qeverisë së Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës

Serbia
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Ligjvënësi amerikan, Tajvanit: Armët po vijnë

Botë
Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar "murin kundër dronëve të Rusisë"

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Kalo në kategori