LAJMI I FUNDIT:

Aleatëve u është dhënë një listë specifike e armëve që i duhen Ukrainës për të fituar luftën – thotë Zelensky

Aleatëve u është dhënë një listë specifike e armëve që i duhen Ukrainës për të fituar luftën – thotë Zelensky

Të gjithë aleatëve të Ukrainës iu është dhënë një listë specifike e armëve që këtij vendi i duhet për të ndryshuar rrjedhën e luftës kundër Rusisë.

Këtë e tha presidenti Volodymyr Zelensky në një intervistë për kanalin televiziv amerikan PBS, transmeton Ukrinform, përcjell Telegrafi.

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj
Lexo po ashtu Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

“Ka armë specifike për të ecur përpara, ka armë specifike për të mbrojtur qiellin tonë, ka mjete për të zhbllokuar qiellin që njerëzit të ecin përpara. Të gjithë partnerët e kanë këtë plan. Ata kanë në dispozicionin e tyre (një listë) që na nevojitet vërtet teknikisht”, ka thënë presidenti.

Në intervistë, ai kujtoi se “ne po luftojmë kundër një ushtrie të madhe”.

“Po, ata nuk kursejnë askënd, nuk i stërvitin, nuk janë aq të stërvitur sa djemtë tanë, por ka shumë. Ata kanë një numër të pakufizuar njerëzish dhe një sasi të madhe predhash. Këto nuk janë prodhuar në Rusi. Ato janë bërë në Iran”.

Zelenskyt i prezantohet droni kamikaz ukrainas, i cili tashmë ka arritur fitoret e para kundër Rusisë
Lexo po ashtu Zelenskyt i prezantohet droni kamikaz ukrainas, i cili tashmë ka arritur fitoret e para kundër Rusisë

“Ata u japin 300 deri në 350 Shahedë në muaj. Dhe çdo muaj ata e lëshuan këtë sasi tek ne”, tha Zelensky.

Siç është raportuar, më 15 prill, presidenti Volodymyr Zelensky kryesoi një takim të Shtabit të Komandantit Suprem të Përgjithshëm, ku pjesëmarrësit diskutuan nevojat e mbrojtjes së Ukrainës, si dhe mbrojtjen e infrastrukturës kritike. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Biden shkakton sërish polemika me lëvizjet, tani në Samitin e G7

Biden shkakton sërish polemika me lëvizjet, tani në Samitin e G7

Evropa
Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Panik në Rusi pas sanksioneve të reja amerikane - rusët krijojnë radhë të gjata para bankave

Evropa
Luftë e ashpër e njerëzve më të fuqishëm të Bashkimit Evropian

Luftë e ashpër e njerëzve më të fuqishëm të Bashkimit Evropian

Evropa
Rusia pësoi humbje 'astronomike' gjatë ofensivës së Kharkiv - ka thënë një zyrtar i NATO-s

Rusia pësoi humbje 'astronomike' gjatë ofensivës së Kharkiv - ka thënë një zyrtar i NATO-s

Botë
Turqia: Kontratat për furnizimin me aeroplanë F-16 nga SHBA-ja janë nënshkruar

Turqia: Kontratat për furnizimin me aeroplanë F-16 nga SHBA-ja janë nënshkruar

Turqia
Kalo në kategori