LAJMI I FUNDIT:

Primoz Gliha flet për mediat kroate: Do të flas për një ndeshje miqësore Kosovë – Kroaci

Primoz Gliha flet për mediat kroate: Do të flas për një ndeshje miqësore Kosovë – Kroaci
Reklama

Përzgjedhësi i Kosovës, Primoz Gliha, ka folur për mediumin kroat 24 sata, ku ndër të tjera ka thënë se do të donte që zhvillohej një ndeshje miqësore mes Kosovës dhe Kroacisë.

Kroatët e kujtojnë për një ndeshje që u mbyll 3-3 të zhvilluar më 2 prill të vitit 1997, kur Sllovenia luante me Kroacinë në kualifikueset e Kampionatit Botëror e ku Gliha shënoi het-trik.


Ai fillimisht u ndal te puna e tij e re si përzgjedhës i Kosovës, ku thotë se ndjehet shumë mirë, ndërsa thotë se do të punojë për një miqësore me Kroacinë.

“Është shumë mirë për mua, kam tre vjet që punoj dhe janë shumë të drejtë. Dhe jeta është pothuajse si në Zagreb. Do të flas me HNS (Federatën Kroate të Futbollit) për të organizuar një ndeshje miqësore në mars. Edhe pse kam kontratë vetëm deri në nëntor”, ka thënë Gliha.

Ai foli për futbollin kroat dhe tensionet që kishte në skuadër në ndeshjen Kosovë-Zvicër.

“Tani kemi pak më pak lojtarë nga Kosova në ligën kroate se më parë, sepse shumë nga lojtarët tanë kanë lindur jashtë vendit. Epo, kohët e fundit kam menaxhuar një ndeshje kundër Zvicrës dhe as nuk e kam ditur se ka tensione sepse gjysma e lojtarëve tanë kanë lindur atje (Zvicër). Përfundoi 2-2. Emir Sahitin e kam nga klubet kroate, por konkurrencën më të madhe e kemi në pozitat e krahut”, deklaroi Gliha.

Në fund ai u ndal edhe tek një analizë për ndeshjen mes Ballkanit dhe Dinamos së Zagrebit, që zhvillohet javën e ardhshme në Ligën e Konferencës.

“Çdo gjë mund të ndodhë. Dinamo ka një skuadër solide, homogjene, por gjithmonë ka probleme nga brenda, si çdo klub i madh, dhe Ballkani ka një ekip të ri dhe interesant dhe hyn pa ngarkesë në ndeshje, prandaj Dinamo mund të ketë probleme”, përfundoi Gliha. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Mbështetje për Palestinën: Tifozët vendosën dy koreografi që nuk lënë askënd indiferent

Mbështetje për Palestinën: Tifozët vendosën dy koreografi që nuk lënë askënd indiferent

Ndërkombëtare
Xavi i shqetësuar me situatën e Joao Cancelos

Xavi i shqetësuar me situatën e Joao Cancelos

La Liga
Enigma Nico në Porto: 'Busquetsi i ri' që e shiti Barcelona për 8.5 milionë euro

Enigma Nico në Porto: 'Busquetsi i ri' që e shiti Barcelona për 8.5 milionë euro

Ndërkombëtare
Faqja zyrtare e ATP Tour uron festën e Pavarësisë së Shqipërisë me një fotografi të flamurit “Autochtonous”

Faqja zyrtare e ATP Tour uron festën e Pavarësisë së Shqipërisë me një fotografi të flamurit “Autochtonous”

Tenis
Kalo në kategori