Prej të parit e deri te i 86-ti

Lionel Messi ka hyrë në historinë e futbollit si lojtari që ka shënuar më së shumti gola gjatë një viti kalendarik, më saktësisht 86-të.

Superargjentinasi javë më parë theu rekordin e legjendës braziliane, Pele, për më shumë gola të shënuar brenda një viti kalendarik, ndërsa të dielën mbrëma theu edhe rekordin e legjendës gjermane Gerd Mueller.

Në ndeshjen ndaj Betisit, 25-vjeçari fillimisht e barazoi rekordin e Muellerit me 85-gola dhe pastaj shënoi golin e 86-të në vitin 2012 me klubin dhe përfaqësuesen, për ta thyer rekordin që po qëndron nga viti 1972, kur Mueller shënoi 85 gola me Bayern Munichun dhe Gjermaninë.

1+2 – Me datën 4 janar kundër Osasunas në Copa del Rey. (4-0). Messi u aktivizua në pjesën e dytë gjatë kësaj ndeshjeje, sepse ishte me grip. Sapo hyri në lojë ai shënoi golin e parë me kokë dhe të dytin me një gjuajtje precize me të majtën.

3+4 – Me datë 15 janar kundër Real Betisit në La Liga. (4-2). Golin e parë në këtë ndeshje e shënoi duke e përfunduar një aksion ekipor, ndërsa të dytin e shënoi nga penaltia.

5, 6+7 – Me datën 22 janar kundër Malagas në La Liga. (4-1). Në këtë ndeshje Messi e shënoi het-trikun e tij të parë në këtë vit. Një gol e shënoi me kokë, kurse të tjerët nga dy aksione individuale të tij.

8 – Me datën 4 shkurt kundër Real Sociedad në La Liga. (2-1). E vendosi fatin e këtij takimi me një goditje vole në minutën e 72-të.

9 – Me datën 14 shkurt kundër Bayer Leverkusen në Ligën e Kampionëve. (3-1). Shënoi golin e tretë të Barcelonës.

10, 11, 12 + 13 – Me datën 19 shkurt kundër Valencias në La Liga. (5-1). Në ndeshjen e 200-të jubilare me Barcelonën, Messi ishte spektakolar me katër golat e tij.

14 – Me datën 26 shkurt kundër Atletico Madridit në La Liga. (2-1). Ia siguroi fitoren Barcelonës me një goditje dënimi nga një largësi prej 25 metrave.

15, 16 + 17 – Me datën 29 shkurt kundër Zvicrës në miqësore. (3-1). Shënoi një het-trik që ia siguroi fitoren Argjentinës.

18, 19, 20, 21 + 22 – Me datën 7 mars kundër Bayer Leverkusen në Ligën e Kampionëve. (7-1). Shkroi historinë duke u bërë lojtari i vetëm që ka shënuar pesë gola në një ndeshje të Ligës së Kampionëve.

23 + 24 – Me datën 11 mars kundër Racing Santander në La Liga. (2-0). Shënoi golat e vetëm të ndeshjes, njërin nga afërsia, kurse tjetrin nga penalltia.

25 – Me datën 17 mars kundër Sevillas në La Liga. (2-0). Shënoi dy herë në Ramon Sanchez Pizjuan dhe ia siguroi Barcelonës fitoren.

26, 27 + 28 – Me datën 20 mars kundër Granadas në La Liga. (5-3). Në këtë ndeshje Messi shënoi het-trikun e tij të tretë në vitin 2012.

29 – Me datën 24 mars kundër Mallorcas në La Liga. (2-0). Shënoi me një goditje dënimi të bukur në minutën e 25-të.

30 – Me datën 31 mars kundër Athletic Bilbaos në La Liga. (2-0). Shënoi në pjesën e dytë nga pika e bardhë.

31 + 32 – Me datën 3 prill kundër Milanit në Ligën e Kampionëve. (3-1). Shënoi të dy golat nga pika e bardhë duke e ndihmuar kështu Barcelonën të shkojë në gjysmëfinale.

33 + 34 – Me datën 7 prill kundër Real Zaragozas në La Liga. (4-1). Shënoi dy gola të rëndësishëm për Barcelonën në stadiumin La Romareda.

35 – Me datën 10 prill kundër Getafes në La Liga. (4-0). Shënoi gol me një goditje të fortë në portën e Miguel Moyas, pak para se të përfundojë pjesa e parë.

36 + 37 – Me datën 14 prill kundër Levantes në La Liga. (2-1). Shënoi dy herë për t’ia siguruar fitoren Barcelonës, pasi që ishte në disavantazh në pjesën e parë.

38 + 39 – Me datën 29 prill kundër Rayo Vallecanos në La Liga. (7-0). Edhe pse gjatë kësaj jave Barcelona u eliminua nga Chelsea në Ligën e Kampionëve, Messi gjeti motivin për t’i shënuar dy gola nga afërsia në këtë ndeshje.

40, 41 + 42 – Me datën 2 maj kundër Malagas në La Liga. (4-1). Shënoi het-trikun e tij të katërt në vitin 2012.

43, 44, 45 + 46 – Me datën 5 maj kundër Espanyolit në La Liga. (4-0). Shënoi të gjitha golat e Barcelonës në këtë ndeshje.

47 – Me datën 25 maj kundër Athletic Bilbaos në finalen e Copa del Rey. (3-0). Kontribuoi në fitoren e Barcelonës me një goditje precize me të jashtmen.

48 – Me datën 3 qershor kundër Ekuadorit në kualifikimet për Kupën e Botës. (4-0). Shënoi golin e tretë të ndeshjes me një goditje teknike.

49, 50 + 51 – Me datën 9 qershor kundër Brazilit në një miqësore. (4-3). Bëri një paraqitje të shkëlqyeshme me tre golat e tij që i dhuruan Argjentinës fitoren.

52 – Me datën 15 gusht kundër Gjermanisë në një miqësore. (3-1). Shënoi golin e dytë të Argjentinës nga një kënd i vështirë.

53 + 54 – Me datën 19 gusht kundër Real Sociedad në La Liga. (5-1). Shënoi dy golat e tij të parë nën drejtimin e Tito Vilanovas.

55 – Me datën 23 gusht kundër Real Madridit në Superkupë. (3-2). Shënoi nga pika e bardhë për t’ia siguruar fitoren Barcelonës.

56 + 57 – Me datën 26 gusht kundër Osasunas në La Liga. (2-1). Shënoi dy gola të rëndësishëm për t’ia siguruar fitoren Barcelonës, pasi në fillim ishin në disavantazh.

58 – Me datën 29 gusht kundër Real Madridit në Superkupë. (1-2). Shënoi një gol të bukur nga gjuajtje e lirë, duke e lënë të shtangur Casillasin.

59 – Me datën 8 shtator kundër Paraguait në kualifikimet për Kupën e Botës. (3-1). Edhe në këtë ndeshje shënoi nga gjuajtja e lirë.

60 + 61 – Me datën 15 shtator kundër Getafes në La Liga. (4-1). Hyri në loja nga banka rezervë për të shënuar dy gola.

62 + 63 – Me datën 19 shtator kundër Spartakut të Moskës në Ligën e Kampionëve. (3-2). Shënoi dy gola të vonshëm për t’ia siguruar Barcelonës fitoren, pasi deri në atë moment ishin duke humbur 1-2.

64 + 65 – Me datën 7 tetor kundër Real Madridit në La Liga. (2-2). Së bashku me Cristiano Ronaldon, që të dy shënuan nga dy gola në këtë ‘El Classico’.

66 + 67 – Me datën 13 tetor kundër Uruguait në kualifikimet për Kupën e Botës. (3-0). Shënoi dy gola në fitoren bindëse të Argjentinës, golin e dytë e shënoi në mënyrë maestrale, nga gjuajtja e lirë.

68 – Me datën 17 tetor kundër Kilit, në kualifikimet për Kupën e Botës. (2-1). Shënoi golin e parë të ndeshjes në minutën e 28-të.

69, 70 + 71 – Me datën 20 tetor kundër Deportivos në La Liga. (5-4). Në këtë ndeshje me shumë gola, Messi e kompletoi edhe një het-trik.

72 + 73 – Me datën 27 tetor kundër Rayo Vallecanos në La Liga. (5-0). Gjatë pjesës së parë shënoi golin e tij të 300-të në karrierë, kurse të 301-tin e shënoi gjatë pjesës së dytë.

74 – Me datën 7 nëntor kundër Celticut në Ligën e Kampionëve. (1-2). Shënoi një gol për ekipin e tij, por nuk mjaftoi pasi Barcelona u mposht me rezultat 2-1.

75 + 76 – Me datën 11 nëntor kundër Mallorcas në La Liga. (4-2). Në këtë ndeshje Messi arriti me dy golat e tij që ta kalojë brazilianin, Pele, që kishte shënuar 75 gola gjatë një viti kalendarik.

77 + 78 – Me datën 17 nëntor kundër Zaragozas në La Liga. (3-1). Shënoi dy gola në këtë paraqitje, edhe pse ka mundur të shënojë më shumë.

79 + 80 – Me datën 20 nëntor kundër Spartakut të Moskës në Ligën e Kampionëve. (3-0). Me dy golat e tij në këtë ndeshje, Messi e barazoi rekordin e 56 golave në Ligën e Kampionëve.

81 + 82 – Me datën 25 nëntor kundër Levantes në La Liga. (4-0). Shënoi për të 18-tën herë dy gola në një ndeshje. Golin e parë e shënoi me një parabole, kurse të dytin nga afërsia.

83 + 84 – Me datën 1 dhjetor kundër Athletic Bilbaos në La Liga. (5-1). Me dy golat e tij në këtë takim, Messi e ndihmoi Barcelonën që ta realizojë startin më të mirë në historinë e La Ligas.

85 + 86 – Me datën 9 dhjetor kundër Betisit në La Liga. (2-1). Përsëri ishte Messi i cili ia siguroi fitoren Barcelonës me dy golat e tij. Të parin e shënoi pasi iu shmang dy lojtarëve kundërshtarë dhe e gjeti rrjetën nga një kënd i vështirë. Ndërsa të dytin e shënoi nga një asistim maestral i Iniestas, nga i njëjti kënd si në golin e parë.

Messi ka mundësi t’i luajë edhe tri ndeshje me Barcelonën gjatë vitit 2012 dhe e ka mundësinë që ta bëjë të paarritshëm rekordin e tij. /Telegrafi/

“Ka pak Kosovë brenda meje, ndihem danez”, talenti që po mahnit Danimarkën nuk i konsideron Dardanët

Zviceranët e provokojnë me pyetje Shaqirin, ai i përgjigjet me fakte: Kur nuk kam qenë i gatshëm për ngjarjet e mëdha?

"Unë thjesht dua të luaj futboll" - Vini Jr me një gjest të shëmtuar në miqësore, Laporte tallet me të pas ndeshjes

Greenwood mund të largohet nga Man Utd për t'u bashkuar me ekipet rivale nga Liga Premier

I thjeshti, i vështiri, ideali dhe i brendshmi – katër opsionet e Barcelonës për trajnerin e ri