Potter vlerëson lartë lojën që bënë futbollistët e Chelseat ndaj Milanit

Chelsea kompletoi edhe fitoren e dytë ndaj Milanit për të kryesuar Grupin E të Ligës së Kampionëve me një fitore 2-0 në San Siro të martën, një ndeshje që nikoqirët duhej ta luanin shumicën e minutave me 10 lojtarë.

Në përpjekje për të ndërtuar një fitore 3-0 ndaj italianëve javën e kaluar, detyra e skuadrës londineze në stadiumin e vjetër të famshëm të Rossonerëve u bë edhe më e lundrueshme pasi mbrojtësi Fikayo Tomori u përjashtua nga loja kundër ish-klubit të tij kur shakktoi një penallti në minutën e 17-të.

Jorginho e shndërroi në gol nga pika e bardhë, pasi protestat e Milanit ishin qetësuar, përpara se sulmuesi Pierre-Emerick Aubameyang të shënonte për ndeshjen e tretë radhazi në të gjitha garat për të dyfishuar epërsinë e Chelseat në minutën e 34-të.

Me disavantazhin numerik, shanset ishin premium për Milanin në pjesën e dytë, mbrojtësi i krahut Sergino Dest humbi rastin më të mirë të tyre.

Megjithatë, Chelsea mbeti kryesisht i patrazuar, me fitoren që e çoi në shtatë pikë nga katër ndeshje, një pikë përpara RB Salzburg dhe tre përballë Milanit dhe Dinamos së Zagrebit.

“Të vish këtu dhe të fitosh nuk është e lehtë”, deklaroi trajneri i Chelseat, Graham Potter për BT Sport. “Merita për lojtarët. Ata ishin vërtet të mirë”.

“Ne patëm pak fat me kundërshtarët që u mbetën në 10 lojtarë. Është mirë për penalltinë dhe bukur për Jorginho të shënojë. Ishte një lëvizje e bukur për të çuar drejt tij. Kjo është ajo që është. Në përgjithësi performanca ishte e mirë”.

Kualifikimi për në fazën eliminatore dukej sikur mund të ishte një urdhër i madh për Chelsean, pasi një disfatë shokuese në hapjen e grupit të tyre në Dinamo Zagreb u pasua nga një barazim zhgënjyes në shtëpi me Salzburgun.

“Është thjesht një proces për t’i njohur ata”, shtoi Potter. Ne kishim pak kohë për shkak të pushimit ndërkombëtar, por thjesht punuam shumë në prapaskenë për të theksuar rëndësinë e grupit, duke theksuar rëndësinë e ekipit, si veprojmë”.

“Ju mund të shihni se djemtë kanë cilësi. Ata janë një grup i përgjegjshëm, janë të sinqertë dhe të hapur dhe mua më pëlqen shumë të punoj me ta”.

“Ka qenë një fillim i mirë për ne dhe ne duhet të vazhdojmë”, ka shtuar më tej trajneri i Chelseat.

Por, fitorja ndaj shtatë herë fituesve të Kupës Evropiane dhe kampionëve të Serisë A, Milanit, javën e kaluar e solli Chelsean përsëri në rrugë të mbarë – duke i vendosur gjërat në favorin e tyre për ndeshjen e kthimit në Itali./Telegrafi/

E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

Tek Arsenali të sigurt se do shpallen kampionë – dalin pamjet duke prezantuar trofeun

Cristiano Ronaldo tregohet dinak kur parashikon fituesin e Ligës Premier këtë sezon

Fjalët e para të Usyk pasi u shpall kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda në boks

Bayern Munich e bën zgjedhje të parë për stolin trajnerin e njohur të Ligës Premier