Parashikimi: Middlesbrough-Liverpool

Liverpooli do të kërkojë që t’i rikthehet fitores pas dy ndeshjeve pa triumf. Por, Middlesbrough këtë vit si vendas ka treguar ndeshje të bukura.

Vendi: Riverside Stadium
Koha: 13 dhjetor (e martë), 20:45

Liverpool
Geroginio Wijnaldum pritet të luajë sërish në vend të Emre Can, i cili është i lënduar dhe pritet të mos paraqitet ndaj skuadrës së Aitor Karankas. Coutinho, Ings dhe Sturridge gjithashtu do të jenë në tribuna.
Dejan Lovren ka gjasa të jetë i gatshëm pas një lëndimi të pësuar kundër West Ham Unitedit. Ragnar Klavan ose Lucas Leiva do ta zëvendësojnë nëse nuk arrin të shërohet kroati.
Jurgen Klopp do të kërkojë me ngul fitoren pas dy rezultateve të fundit të papritura duke barazuar dhe u mposhtur, e cila ka bërë që t’i largohet liderit të tabelës Chelseat.

Formacionet e mundshme: Middlesbrough-Liverpool (Foto)
Lexo po ashtu Formacionet e mundshme: Middlesbrough-Liverpool (Foto)

Middlesbrough
Alvaro Negredo dhe Gaston Ramirez kanë munguar gjatë fundjavës kundër Southamptonit ndërsa Aitor Karanka ka zbuluar se Ramirez nuk do të luajë përfundimisht, gjersa Negredo pritet të kalojë disa teste në momentin e fundit.
Karanka ka tentuar të merr pikë kundër ekipeve të mëdha përmes një formacioni të ngjeshur të rreshtuar 4-5-1 dhe mund t’i kthehet këtij sistemi.
George Miku është kthyer prej lëndimit, por Karanka ka pohuar se ka nevojë që të sigurohet se ai është “150% i gatshëm” para se të merr një vendim ta fus në formacionin startues.

Top Lojtarët

A e dini se…
Në 14 ndeshjet e Middlesbroughut kundër Liverpoolit në Ligën Premier nuk janë shënuar më shumë se dy gola.
Middlesbrough si vendas nuk ka pësuar gol në 6 ndeshjet të fundit kundër Liverpulit në të gjitha garat.
Liverpool është i pamposhtur në 12 ndeshjet e fundit në Ligën Premier.
Liverpool ka shënuar të paktën 2 gola në 6 ndeshjet e fundit në Ligën Premier.
Middlesbrough nuk ka pësuar humbje si vendas në 7 ndeshjet e fundit kundër Liverpoolit në të gjitha garat.
Liverpool janë të pamposhtur në 9 ndeshjet e fundit kundër Middlesbrought në të gjitha garat.

Analiza
Liverpool pritet të nis një ofensivë totale qysh në minutat e para të ndeshjet në mënyrë që të arrij deri tek fitorja pas dy ndeshjeve të fundit. Mbetet të shihet se kush do të luajë pasi që disa prej futbollistëve do të jenë në pikëpyetje deri në sekondat e fundit.
Middlesbrough pritet të rikthehet te fitores pas humbjes minimale 1-0 kundër Southamptonit. Si vendas skuadra e Karanka ka treguar ndeshje të mira dhe u ka shkaktuar probleme ekipeve të mëdha.

Parashimi: Middlesbrough 0-1 Liverpool

Meç i madh i boksit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk - detajet minutë pas minute

Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Real Madrid ka një bishë 19-vjeçare në skuadër: Turku i talentuar Arda Guler tregoi trupin pas stërvitjeve të shumta

Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Modric refuzoi dy oferta të mëdha për të qëndruar në Real Madridi, madje ka ulur edhe pagën

Dhjetë nënshkrimet më të mira të Jurgen Klopp si trajner i Liverpool - Salah, Mane dhe të tjerët