Më 1 mars të vitit 2020, në ora 23:17, kur dritat e stadiumit Santiago Bernabeu u fikën, askush nuk mund ta imagjinonte se ato nuk do të ndizeshin përsëri.

Tribunat ishin ende duke u lëkundur nga festimet e golit të Marianos që vulosi një fitore 2-0 në El Clasico, por askush nuk e dinte se çfarë po vinte.

Pandemia COVID-19 ndaloi futbollin dhe mbylli Bernabeun.

Që nga ajo kohë, një vit ka kaluar dhe Real Madrid tani është në shtëpi në Valdebebas, jo në Paseo de la Castellana.

Që nga prilli i vitit 2020, më shumë se 700 punëtorë ndërtimi drejtohen në Bernabeu çdo ditë për ta bërë atë stadiumin më të mirë në botë.

Natyra e dyerve të mbyllura të futbollit në 12 muajt e fundit ka lejuar që klubi të zhvendosë ndeshjet në “Estadio Alfredo di Stefano” dhe të përparojë përmes punimeve në Bernabeu më shpejt.

Më 14 qershor 2020, loja e parë u luajt në shtëpinë e përkohshme të klubit me dyshime se si do të ndikonte në ekip.

Në fushë, nëse kishte ndonjë gjë, ajo e ndihmoi ekipin, i cili e bëri atë një fortesë dhe fitoi të gjashtë ndeshjet në fund të sezonit të kaluar për të fituar La Ligan.

Tani, 14 skuadra kanë vizituar Di Stefanon, dy herë në rastin e Valencias, Getafe dhe Alaves , dhe ai ka pritur një Derbi Madrileno, por jo akoma një El Clasico.

Barcelona, Elche , Real Betis, Osasuna, Sevilla dhe Real Sociedad, janë të vetmet skuadra që ende nuk kanë shkelur aty.

Në Di Stefano, Real Madrid ende nuk ka barazim dhe më 10 prill do të përballet me provën e tyre më të madhe pasi ata mirëpresin Barcelonën.

Sigurimi i lejes

Real Madrid duhej të punonte shumë për të marrë lejet e nevojshme nga LaLiga dhe UEFA për të bërë lëvizjen, me UEFA-n që u tregua më e vështirë për shkak të kërkesave në stadiume për Ligën e Kampionëve.

Me investime të bëra, dhe në kohë rekorde, klubi e bëri stadiumin gati për të pritur të gjitha ndeshjet.

Kjo nënkuptonte mbylljen e Bernabeut për të përshpejtuar punën e ndërtimit, por loja pas dyerve të mbyllura është një goditje financiare për Real Madridin.

Ndikimi i coronavirusit

Ndikimi i COVID-19 përbëhet nga 100 milionë euro të humbura nga klubi, siç shpjegon deklarata e tyre vjetore, pa të ardhura nga tifozët dhe një rimbursim prej 25 për qind për mbajtësit e biletave të sezonit dhe klientët e mikpritjes.

Kriza financiare nuk prek stadiumin, i cili tashmë kishte aprovuar buxhetin e tij në prill të vitit 2019, me një kredi 575 milionë euro që do të shlyhet për 30 vjet me 2.5 për qind interes. /Telegrafi/