Kur bëhet fjalë për debatin e pafund Lionel Messi – Cristiano Ronaldo, viti 2022 ka qenë mjaft i njëanshëm.

Gjithçka ka të bëjë me argjentinasin, i cili fitoi Kupën e Botës për herë të parë në karrierën e tij të madhërishme më 18 dhjetor.

Messi mori çmimin e lakmuar të Topit të Artë pasi shënoi shtatë gola dhe bëri tre asistime në Katar.

Gjeniu argjentinas ka qenë gjithashtu shumë i mirë për Paris Saint-Germain në vitin 2022. Vetëm në 2022/23, 35-vjeçari ka 26 gola në 19 paraqitje në të gjitha garat, një rikthim spektakolar.

Nga ana tjetër, viti 2022 i Ronaldos është i zbehtë në krahasim.

Reklama

Golat kanë qenë të vështira për t’u arritur si brenda dhe jashtë vendit për pesë herë fituesin e Topit të Artë. Ai gjithashtu është aktualisht pa klub pas largimit të tij të ashpër nga Manchester United.

Reklama

Por, ndërsa gjërat nuk kanë qenë të mira për 37-vjeçarin kohët e fundit, nuk duhet të harrojmë kurrë ndikimin pothuajse të papërsëritshëm që ai ka pasur në futboll.

Kjo është theksuar më tej në një postim të fundit nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit.

Ata kanë emëruar zyrtarisht 27 lojtarët me 100 ose më shumë gola ndërkombëtarë për klubin dhe vendin së bashku.

Reklama

Është e panevojshme të thuhet se Ronaldo – golashënuesi më i mirë në futbollin ndërkombëtar për meshkuj me Portugalinë – është larg Messit në krye me një distancë të konsiderueshme:

27) Eusebio (Portugali) – 100 gola

26) Bader Al-Mutawa (Kuvajt) – 100 gola

25) Mohamed Salah (Egjipt) – 101 gola

24) Miroslav Klose (Gjermani) – 102 gola

Reklama

23) Pele (Brazil) – 103 gola

22) Sergio Aguero (Argjentinë) – 104 gola

21) Sunil Chhetri (Indi) – 104 gola

20) Samuel Eto’o (Kamerun) – 105 gola

19) Romelu Lukaku (Belgjikë) – 108 gola

Romelu Lukaku feston një gol për Belgjikën

18) Romario (Brazil) – 109 gola

17) Thierry Henry (Francë) – 110 gola

Reklama

16) Ronaldo Nazario (Brazil) – 112 gola

15) Edinson Cavani (Uruguaj) – 113 gola

14) Andriy Shevchenko (Ukrainë) – 115 gola

13) Didier Drogba (Bregu i Fildishtë) – 115 gola

12) Edin Dzeko (Bosnjë dhe Hercegovinë) – 117 gola

11) Zlatan Ibrahimovic (Suedi) – 119 gola

10) Luis Suarez (Uruguai) – 121 gola

Luis Suarez bën gjeste gjatë ndeshjes së Uruguait

9) Ferenc Puskas (Hungari, Spanjë) – 122 gola

8) Ali Daei (Iran) – 122 gola

7) Raul Gonzalez (Spanjë) – 123 gola

Reklama

6) Karim Benzema (Francë) – 128 gola

5) Neymar (Brazil) – 136 gola

4) Gerd Muller (Gjermani) – 137 gola

3) Robert Lewandowski (Poloni) – 178 gola

Reklama

2) Lionel Messi (Argjentinë) – 235 gola

1) Cristiano Ronaldo (Portugali) – 270 gola. /Telegrafi/

Cristiano Ronaldo feston një gol për Portugalinë