0Shares

Mjeku i Bayern Munichut dhe kombëtares së Gjermanisë, Hans-Wilhelm Muller-Wohlfahrt, ka bërë një sulm të ashpër kundrejt Pep Guardiolas në librin e tij autobiografik.

Në disa fragmente të publikuara nga Bild, ai e ka quajtur trajnerin spanjoll si “dikush me vetëbesim të dobët”, i cili “jeton në frikë se mund ta humbë autoritetin”.

(Foto: Getty Images)

Raportet e Muller-Wohlfahrt me Guardiolan nuk ishin aspak në harmoni dhe u përkeqësuan gradualisht gjatë qëndrimit trevjeçar të spanjollit te Bayern Munichu.

Madje në nëntor të vitit 2015, marrëdhëniet u përkeqësuan aq shumë, saqë doktori i dha fund qëndrimit 38-vjeçar si mjek i ekipit të bavarezëve.

“Guardiola nuk kishte kurrfarë besimi te unë dhe stafi im. Në njërën anë nuk tregonte kurrfarë interesimi për çështjet mjekësore, ndërsa në anën tjetër, kërkonte mrekulli nga ne”, ka shkruar Muller-Wohlfahrt.

Të gjitha lajmet për PEP GUARDIOLAN Të gjitha lajmet për PEP GUARDIOLAN

Ish-doktori i Bayernit dhe Guardiola kishin pasur një zënkë të madhe në lidhje me trajtimin e Thiago Alcantaras, me ç’rast trajneri e kishte dërguar të shërohej në Barcelonë për t’u mjekuar nga Ramon Cugat.

(Foto: Getty Images)

Po ashtu, një tjetër incident kishte qenë kur Pep ishte xhiruar duke i duartrokitur në mënyrë sarkastike Muller-Wohlfahrtit kur Mehdi Benatia kishte pësuar një lëndim gjatë një ndeshjeje kundër Bayer Leverkusenit.

Doktori, i cili tash i është kthyer punës të Bayerni, ka thënë se spanjolli ishte kundër tij që në momentin e arritjes në Allianz Arena.

“Që në takimin e tretë që patëm, Guardiola mu drejtua në një mënyrë akuzuese dhe me ton agresiv. Më tha: ‘Çfarë po ndodh këtu? Mendova se kam ardhur te një prej departamenteve më të mira mjekësore në botë, ndërsa i kemi dy lëndime afatgjate!'”, ka treguar mjeku.

(Foto: Getty Images)

Muller-Wohlfahrt ka thënë se Guardiola mendonte se do t’i bënte presion dhe kishte tentuar t’i jepte urdhra. Për më shumë, doktori e ka fajësuar ish-trajnerin e Bayernit për lëndimet në periudhën 2013-2016.

Sipas tij, kur ishte trajner Jupp Heynckes, bavarezët kishin shumë më pak lëndime muskulore në krahasim me klubet tjera në Evropë, derisa metodat e Pep i vinin në rrezik lojtarët.

“Asokohe, Guardiola portretizohej në media si inovativ, madje një trajner revolucionar. Mirëpo, te Bayerni, ai në të vërtetë e bëri të kundërtën”.

(Foto: Getty Images)

“Në sezonin e tij të parë, patëm shumë më tepër lëndime muskulore në krahasim me më herët. Ai mendonte se dinte gjithçka më mirë se të tjerët. Bënte nxehje pesëminutëshe dhe mendonte se gjithçka ishte në rregull. Asnjëherë nuk do të ishte në rregull një veprim i tillë”, ka deklaruar Muller-Wohlfahrt.

Më tej, mjeku ka treguar se derisa trajnerët, si Heynckes, Louis van Gaal apo Ottmar Hitzfeld, ishin interesuar për punën e tij, Guardiola, nga ana tjetër, vazhdimisht i kontestonte të gjitha vendimet që i merrte doktori.

(Foto: Getty Images)

Muller-Wohlfahrt ka dhënë edhe mendimin e tij në lidhje me personalitetin dhe gjendjen mendore të Guardiolas.

“Mendoj se Guardiola është dikush me vetëbesim të dobët, i cili bën gjithçka për ta fshehur këtë nga njerëzit. Prandaj ai jeton në një frikë të vazhdueshme, jo nga humbjet, por nga humbja e fuqisë apo autoritetit”, ka thënë doktori. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)