Klubi i madh spanjoll, Real Madridi ka një janar të rëndësishëm përpara, me vendime të mëdha që duhen marrë për hyrje dhe dalje të lojtarëve.

Janari 2020 e pa klubin të nënshkruajë me David Alaba përpara lëvizjes së tij në verë dhe ata do të shpresojnë të arrijnë marrëveshje të ngjashme edhe këtë dimër. Kylian Mbappe është objektivi kryesor, pastaj Paul Pogba dhe Antonio Rudiger janë objektivat e tjerë, të cilët të gjithë mund të bashkohen si transferime të lira verën e ardhshme.

Los Blancos do të kenë gjithashtu vendime për të marrë për lojtarët që aktualisht janë në listë. Luka Jovic është shembulli më i qartë, por ka edhe të tjerë, si Mariano Diaz që mund të largohen nga Bernabeu.

Reklama
Reklama

Të tillë si Marcelo, Isco dhe Gareth Bale gjithashtu do të kenë dritë mbi të ardhmen e tyre, pasi largimi i tyre duket i pashmangshëm.

Real Madridi i gatshëm të largojë katër ‘senatorët’ e ekipit në janar   Real Madridi i gatshëm të largojë katër ‘senatorët’ e ekipit në janar  

I pari: Mbappe

Saga Mbappe ka qenë e vazhdueshme për vite, por nga janari 1, Real Madridi më në fund mund të bisedoj me të lirshëm. Në 35 ditë, ata do të mund të përpiqen ta nënshkruajnë atë për sezonin 2022/23.

Real Madridi u përpoq të nënshkruajë me 22-vjeçarin verën e kaluar për një shumë prej 200 milionë eurosh, por Paris Saint-Germain nuk ishte i gatshëm ta linte të largohej. Tani, mund t’u hiqet nga duart nëse Mbappe ende dëshiron të transferohet në kryeqytetin spanjoll.

Reklama

Por, marrëveshja nuk do të arrihet lehtë pasi kontrata e Mbappes nuk do të jetë e lirë. Los Blancos, megjithatë, ka të ngjarë të duan të presin tani dhe ata nuk pritet të vendosin një ofertë në tryezë për ta marrë atë në janar.

Reklama

Mundësi të tjera si Rudider dhe Pogba

Real Madridi duhet të vendosë nëse dëshiron të nënshkruajë me Rudiger të Chelseat dhe Pogba të Manchester United, të cilët kanë kontrata që skadojnë në verë.

Nuk është sekret që francezi dëshiron të luajë për Real Madridin dhe t’i bashkohet Karim Benzemas dhe ndoshta Mbappes në klub. Por, ka dyshime në klub, pasi Mino Raiola nuk është një agjent i lehtë për t’u marrë me të. Ardhja e Pogbas do të pengonte gjithashtu përparimin e Federico Valverdes dhe Eduardo Camavingas.

Reklama

Rudiger është një tjetër lojtar pasi ai nuk ka rinovuar ende me Chelsea dhe Reali e sheh atë si një njeri të përsosur për të përforcuar mbrojtjen e tyre. Megjithatë, ai kërkon 12 milionë euro në sezon, gjë që e ka larguar disi Real Madridin.

Reklama
Plani maestral i Real Madridit për të nënshkruar me tre lojtarë pa paguar asnjë cent Plani maestral i Real Madridit për të nënshkruar me tre lojtarë pa paguar asnjë cent

Mariano dhe Jovic do të largohen?

Real Madridi do të duhet të lërë lojtarët të largohen dhe Jovic mund të kërkojë një tjetër largim. Ndërkohë, rasti i Marianos është gjithashtu intrigues.

Ky i fundit ishte afër kalimit te Rayo Vallecano në formë huazimi verën e kaluar, por vendosi të qëndronte, ndërkohë që interesim shfaqi edhe Valencia.

Reklama

Një tjetër lojtar që mund të largohet në janar është Jesus Vallejo, i cili mezi ka pasur një shans për të luajtur nën drejtimin e Carlo Ancelottit.

Rinovimet e Vinicius Jr dhe Militao

Një tjetër prioritet për vitin 2022 është rinovimi i kontratës me Vinicius Junior. Marrëveshja e tij aktuale përfundon në vitin 2024 dhe ai ka një nga pagat më të ulëta në skuadrën e parë, e cila nuk korrespondon me rolin e tij këtë sezon.

Reklama

Në moshën 21-vjeçare, Real Madridi e di se ai duhet të mbrohet dhe të lidhet. Por klubi nuk është i shqetësuar për situatën e Vinicius pasi ata e dinë dashurinë e tij për klubin dhe ai kurrë nuk ka kërkuar një marrëveshje të re, si dhe gjithmonë ka refuzuar ofertat nga ekipet tjera.

Reklama

Eder Militao gjithashtu ka nevojë për një kontratë të re, me përfundimin e saj në vitin 2023. Ekziston besimi se klubi mund të zgjasë kontratën e tij aktuale me një vit para fundit të sezonit.

Largimet e Marcelos, Iscos dhe Bale

Ka pak për të bërë këtu përveçse të presësh. Deri në fund të sezonit këta tre lojtarë do të largohen dhe Real Madridi do të dëshirojë ta menaxhojë lamtumirën në mënyrën më të mirë të mundshme.

Reklama

/Telegrafi/