Krijuesi i “Squid Game”, Hwang Dong-hyuk ka thënë se sezoni i dytë do të ketë një kthesë të errët në skenarin e tij.

Skenaristi dhe regjisori i hitit masiv të Netflixit – i cili u shikua nga mbi 142 milionë familje – vendosi se ai ‘nuk ishte vërtet në vendin e duhur’ për të diskutuar seriozisht për sezonin e dytë, por dha një pasqyrë në drejtimin që seriali mund të marrë bë sezonin e ri, shkruan DailyMail.

Në një podkast të të organizuar nga kryeredaktorja e Entertainment Weekly, Mary Margaret, krijuesi i serialit theksoi: “Unë nuk jam vërtet në vendin e duhur për të diskutuar sezonin e dytë në një mjedis zyrtar, por nëse do të kishte një sezon të dytë, në sezonin e parë që pamë Gi-hun [Lee-Jung-jae] është një personazh, humaniteti i të cilit tregohet ose ekspozohet në situata të caktuara”.

Reklama
Reklama

“Me fjalë të tjera, humanizmi i tij tregohet në një mënyrë shumë pasive. Por do të mendoja se në sezonin e dytë, atë që ai ka mësuar nga ndeshjet dhe përvoja e tij në sezonin e parë, të gjitha do të vihen në përdorim në një mënyrë më aktive”.

Regjisori i Miss Granny bëri krahasime midis Gi-hun dhe personazheve të tjerë si Front Man – duke marrë shembullin se si në “Star Wars” disa personazhe filluan si të mirë, por më pas u bënë të këqij duke u kthyer në anën e errët të karakterit të tyre.

Ai vazhdoi: “Dhe në të njëjtën kohë, për sa i përket Front Man [Lee Byung-hun] i cili ishte gjithashtu një fitues i kaluar, por u bë një Front Man, është si personazhi Darth Vader”.

Reklama
Reklama

“Disa përfundojnë si Jedi dhe disa bëhen Darth Vader, apo jo? Unë mendoj se ndoshta Gi-hun do të kalojë një pikë të caktuar kritike ku ai do të kalojë edhe një provë”.

Ndërsa zmadhonte kamerën, ai tha me shaka: “Nëse do të më duhej të isha Front Man, do të isha Front Mani më i frikshëm që do të shihje ndonjëherë”.

Park Hae-soo – i cili u luajt nga aktori Cho Sang-woo ose lojtari 218 – entuziazmoi faktin sesi seriali ishte një sukses i tillë ndërkombëtar pavarësisht se ishte “një histori unike koreane”.

Aktori 40-vjeçar tha: “Fakti që ne krijuam një histori unike koreane, me një temë shumë koreane, me të gjithë krijuesit koreanë – ekipin, stafin dhe kastin e mrekullueshëm”.

Reklama
Reklama

“Fakti që e përgatitëm për një kohë të gjatë dhe ia shfaqëm botës në gjuhën koreane dhe e mbushur me kulturën koreane, fakti që kjo u pëlqeu shumë në mbarë botën dhe kaq shumë njerëz janë lidhur me të, ishte diçka që unë jam vërtet krenar për”.

Në serial luajnë gjithashtu: HoYeon Jung, Gong Yoo, Wi Ha-joon dhe Heo Sung-tae.

Që nga publikimi i tij në shtator, “Squid Game” është bërë seriali më i postuar në Twitter në Shtetet e Bashkuara për të gjithë vitin 2021.

Seriali i prodhuar nga Netflix është tashmë seriali më i ndjekur i platformës së filmave në 94 vende dhe ka 142 milionë familje të sintonizuara që kanë parë dramën distopike.

Reklama

Twitter zbuloi se “Squid Game” është në krye të listës vjetore të renditjes së postimeve gjatë vitit 2021.

Reklama

Kasti i “Squid Game” përfshin aktorët: Lee Jung-jae, 48; Park Hae-soo, 40 vjeç; Wi Ha-joon, 30; Jung Ho-yeon, 27 vjeç; O Yeong-su, 77 vjeç; Heo Sung-tae, 44; Anupam Tripathi, 33 vjeç; dhe Kim Joo-ryoung, 45 vjeç.

Seriali trajton temën e 456 lojtarëve, të cilët të gjithë janë në borxhe të thella financiare, dhe rrezikojnë jetën e tyre për të luajtur një seri lojërash vdekjeprurëse për fëmijë për mundësinë për të fituar një çmim parash prej shumë milionë dollarësh.

Titulli i serialit, i cili u publikua nga Netflix më 17 shtator, vjen nga një lojë koreane për fëmijë me emër të ngjashëm.

Reklama

“Squid Game” përbëhet nga një sezon me nëntë episode. /Telegrafi/