LAJMI I FUNDIT:

Jeni një gjeni nëse mund të dalloni sportin e fshehur në simbolin e Benficas – nuk ka asnjë lidhje me futbollin

Jeni një gjeni nëse mund të dalloni sportin e fshehur në simbolin e Benficas – nuk ka asnjë lidhje me futbollin

Benfica kanë ekzistuar për më shumë se një shekull, por a e keni ditur kuptimin e fshehur pas simbolit të tyre të klubit?

Reklama

Gjiganti portugez është një nga tri skuadrat më të mëdha në Evropë së bashku me Porton dhe Sporting Lisbonës dhe nuk kanë rënë kurrë nga liga.

Ata kanë edhe nofkën “Eagles” (Shqiponjat) për shkak të simbolit që qëndron në krye të stemës së klubit.

Benfica e ka stemën aktuale që nga viti 1908

Benfica fillimisht njihej si Sport Lisboa dhe luajti ndeshjen e parë në vitin 1905.

Në vitin 1908 ata ndryshuan emrin në Grupo Sport Benfica dhe për të kaluar më pas në Sport Lisboa e Benfica si rezultat i bashkimit.

Kjo është kur ata shtuan diçka në stemën e tyre që nuk ka të bëjë fare me futbollin.

Në sfond të kreshtës është një rrotë biçiklete e cila u shtua sepse çiklizmi përfaqësonte sportin më të rëndësishëm të Grupo Sport Benfica.

Mallkimi i Benficës në Evropë
Lexo po ashtu Mallkimi i Benficës në Evropë

Rrota ka mbetur që atëherë pjesë e stemës së Benficas.

Benfica është klubi më i suksesshëm në Portugali duke fituar gjithsej 85 trofe në historinë e tyre.

Ata ishin klubi i parë portugez që arriti tripletën e brendshëm në vitin 2014 dhe kanë fituar ligën portugeze 38 herë.

Eagles fituan titullin e tyre të parë portugez në katër vjet fundjavën e kaluar me një fitore 3-0 ndaj Santa Clara.

Lojtarët e Roger Schmidt pësuan vetëm katër humbje në të gjitha garat, me tre nga ato që erdhën në prill. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Shtatë shtetet e vetme që janë ndaluar të luajnë në histori të Kupës së Botës

Shtatë shtetet e vetme që janë ndaluar të luajnë në histori të Kupës së Botës

Përfaqësueset
Kante hap llogarinë në Arabinë Saudite, shënon gol të jashtëzakonshëm nga distanca

Kante hap llogarinë në Arabinë Saudite, shënon gol të jashtëzakonshëm nga distanca

Ligat tjera
Man Utd i gatshëm të shesë Sanchon për një çmim të lirë

Man Utd i gatshëm të shesë Sanchon për një çmim të lirë

Premier League
Messi tregon se si e mendon të ardhmen, punën që synon ta bëjë pas pensionimit

Messi tregon se si e mendon të ardhmen, punën që synon ta bëjë pas pensionimit

Ndërkombëtare
Talenti nën pronësi të Barcelonës, Vitor Roque pëson lëndim të rëndë në Brazil - largohet me barelë

Talenti nën pronësi të Barcelonës, Vitor Roque pëson lëndim të rëndë në Brazil - largohet me barelë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori