LAJMI I FUNDIT:

Ish Miss-i i ShBA arrestohet mes trafikantëve të kartelit meksikan, 34-vjeçarja Glenis Zapata shfrytëzonte profesionin për të kaluar paratë e drogës

Ish Miss-i i ShBA arrestohet mes trafikantëve të kartelit meksikan, 34-vjeçarja Glenis Zapata shfrytëzonte profesionin për të kaluar paratë e drogës

Glenis Zapata, ish-Miss Indiana Latina dhe stjuardesë fluturimi, është zbuluar si pjesë e një operacioni anti-drogë që cënonte të shkatërronte një kartel të madh meksikan.

34-vjeçarja, e cila kishte fituar kurorën në vitin 2011, dyshohet se ka përdorur profesionin e saj për të transportuar paratë e fituara nga trafiku i drogave nga Chicago në pjesën jugore të Shteteve të Bashkuara dhe më tej drejt Meksikës.

Autoritetet e akuzojnë Zapatan për pastrim parash, ku në dokumentacionin e gjykatës thuhet se ajo ka kaluar $170,000 më 7 gusht 2019, dhe një shumë të paktën 140,000 dollarë në muajin shtator të të njëjtit vit.

Foto: Instagram

Glenis Zapata tani është një prej 18 personave të arrestuar gjatë një operacioni të madh që synonte kapjen e trafikantit të mëdhenj të drogës, Oswaldo Espinosa. Zapata, së bashku me dy punonjëse të bankës, Ilenis Zapata dhe Georgina Banuelos, u kapën në përpjekjen e autoriteteve për të ndjekur lëvizjet e Espinosës, i cili dyshohet se ka transportuar tonelata kokainë në SHBA.

Hetimet kanë zbuluar se që nga viti 2018 deri më 2023, Espinosa ka organizuar një rrjet të ndërlikuar të bashkëpunëtorëve që punojnë në sfond të ndryshëm profesional, të tillë si Zapata, për të ndihmuar në operacionet e kartelit.

Foto: Instagram

Ai dyshohet se ka përdorur magazina dhe garazhe për të fshehur të ardhurat e pista dhe drogat, të cilat më pas transportoheshin përmes kamionëve apo në fluturime komerciale me ndihmën e personave të infiltruar, siç është rasti me Zapatan.

Raporti i autoriteteve thekson se një nga prioritetet kryesore të Administratës për Kontrollin e Drogës (DEA) është të ndalojë kartelët e drogës që janë burim i trafikut të fentanilit, një drogë sintetike që po shkakton një krizë të rëndë të shëndetit publik në SHBA me përdoruesit që përballen me një epidemi vdekjeprurëse. /Telegrafi/

Foto: Instagram