Interi mbresëlënës, por në finale shkon Juve (Video)

Juventusi është kualifikuar në finale të Kupës së Italisë pas triumfit me penalti kundër Interit në Giuseppe Meazza.

Bardhezinjtë kishin fituar me rezultat 3-0 në ndeshjen e parë në Torino, mirëpo zikaltrit bënë një ndeshje jashtëzakonisht të mirë duke ia dalë të shënonin tre gola, duke e dërguar ndeshjen në vazhdime dhe pastaj penaltitë vendosën.

Duke pasur parasysh rezultatin nga ndeshja e parë, Nerazzurrët bënë një lojë fantastike në pjesën e parë, në të cilën shënuan vetëm një gol.

Medel rrëmbeu një top nga lojtarët kundërshtarë dhe asistoi te Marcelo Brozovic, i cili goditi për ta zhbllokuar rezultatin (16’).

ljaj

Një nga shanset më të mira në 45 minutat e para e pati edhe Ljajic, i cili e goditi shtyllën.

Dominimi i ziklatërve vazhdoi edhe në gjysmën e dytë dhe pas angazhimit të Eder, Ivan Perisic e shënoi golin e dytë (49’).

perisic

Presioni i vendasve vazhdoi dhe Rugani shkaktoi penalti. Marcelo Brozovic u tregua i saktë nga pika e bardhë për golin e tretë (82’) duke e barazuar kështu rezultatin me atë të ndeshjes së parë.

Sa u përket shanseve të bardhezinjve, në këtë pjesëlojë, Simone Zaza e goditi shtyllën.

ba1

Rezultati 3-0 (i përgjithshëm 3-3) bëri që skuadrat të shkonin në vazhdime për ta vendosur finalistin. Zonja e Vjetër u konsolidua më mirë dhe filloi të rrezikonte duke mos qenë aq inferiore sikur gjatë kohës së rregullt, mirëpo përkundër rasteve, nuk pati gola.

bonucc

Pas ekzekutimit të penaltive më të saktë u treguan futbollistët e Juventusit, ashtu që në finalen e 21 majit në Stadio Olimpico do të ndeshen me Milanin.

Në këtë supersfidë u angazhua edhe sulmuesi shqiptar, Rey Manaj, të cilit madje iu besua edhe njëra prej penaltive dhe ai ishte i saktë. /Telegrafi/

Posted by Telegrafi Sport on Wednesday, 2 March 2016

2-0: Tjetër gol nga Interi ndaj Juves, këtë herë nga Ivan Perisic. A do arrijë Interi të kualifikohet në finale?Livestream> http://telegra.fi/D12kfc

3-0: Goli i Marcelo Brozovic nga pika e bardhë

Manaj nuk gabon nga pika e bardhë.

Kërkesa e çuditshme e Tuchel për lojtarët e Bayernit para derbit në Bernabeu

Gjyqtari italian, Orsato nuk mundi t’i ndalë lotët pas ndeshjes PSG-Dortmund

Real Madridi fton legjendën e Bayernit në ndeshjen e Ligës së Kampionëve, pasi Bavarezët e përbuzën ish-yllin e tyre

Inteligjenca Artificiale parashikon fituesit e Ligës së Kampionëve për vitet e ardhshme – Arsenali nuk e fiton kurrë

Bellingham u pyet se kush është lojtari më i mirë me të cilin ka luajtur, ai zgjedh dy

Barcelona është e hapur për oferta për të gjithë skuadrën – përveç pesë lojtarëve