Gjilani dhe Llapi luajnë baras në derbin e javës

Gjilani dhe Llapi kanë luajtur baras 1-1 në ndeshjen e vlefshme për javën e 25-të në BKT Superligën e Kosovës.

Llapi ishte afër të merrte një fitore të madhe në udhëtim, por Gjilani barazoi në fund dhe vazhdoi serinë prej 20 ndeshjeve radhazi pa humbje.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të fortë dhe me raste nga të dyja skuadrat, por golin e gjeten vetëm mysafirët.

Në fakt, vendasit shënuan të parët me anë të Albert Dabiqaj (26’), por ky gol u anulua për pozitë jashtë loje pas rishikimit të VAR-it.

Goli i vetëm i rregullt erdhi në minutën e 35-të me anë të Francisco Rivera, i cili shënoi me kokë për epërsinë 0-1 pas asistimit të Valmir Veliut.

Në pjesën e dytë, Gjilani u hodh i gjithi në sulm, duke krijuar më shumë në kërkim të golit të barazimit, ndërsa Llapi provonte me kundërsulme.

Në minutën e 79-të, shënuesi i vetëm, Rivera u ndëshkua me kartonë të kuq dhe Gjilanit iu lehtësua puna drejt barazimit.

Armend Halili (86’) ishte afër të barazonte, goditja e të cilit me kokë u ndal nga traversa, por Shend Kelmendi (90+) u gjend mirë në zonë dhe nuk humbi mundësinë për të barazuar 1-1 dhe ky doli të ishte rezultati përfundimtar.

Pas këtij barazimi, Gjilani e sheh veten në pozitën e dytë me 48 pikë apo tri më pak se Ballkani i pari, ndërsa Llapi rendite në pozitën e katërt me 41 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Gjilani luan në udhëtim te Malisheva, ndërsa Llapi pret Dukagjinin. /Telegrafi/

UEFA zbulon lojtarin më të shpejtë për këtë edicion në Ligën e Kampionëve

Zyrtare: Bundesliga me pesë skuadra në Champions duke iu falënderuar Dortmundit

Pse Jamal Musiala vendosi të mos përfaqësojë Anglinë në nivel të lartë, duke përzgjedhur më pas Gjermaninë

Mohamed Salah thyen heshtjen në rrjetet sociale pas përplasjes që kishte me Jurgen Klopp

Të gjithë po pyesin për ritualin e Bellingham para çdo ndeshjeje – anglezi shpjegon përse e bën