LAJMI I FUNDIT:

Gjashtë kandidatët e përzgjedhur nga Barcelona në listën për pasuesin e mundshëm të Busquets

Gjashtë kandidatët e përzgjedhur nga Barcelona në listën për pasuesin e mundshëm të Busquets

Barcelona ka një detyrë të vështirë në duart e saj për të gjetur se kush duhet të zërë rolin e Sergio Busquets sezonin e ardhshëm. Ndërsa asnjë lojtar nuk do të jetë në gjendje të ofrojë saktësisht atë që Busquets bëri te Blaugranët, Xavi Hernandez dhe Mateu Alemany duhet të vlerësojnë se kush mund t’i ndajë mirë detyrat me Frenkie de Jong. Xavi e ka shpallur prioritetin e tyre numër një në treg.

Reklama

Martin Zubimendi i Real Sociedad është përmendur prej kohësh si objektivi kryesor i Barcelonës dhe Gerard Romero ka konfirmuar se ai mbetet një mundësi.

Ai pretendon se Barcelona mund të përmbushë klauzolën e tij të lirimit prej 60 milionë euro, por ndoshta pjesa më e ndërlikuar është se Zubimendi e ka bërë të qartë se dëshiron të qëndrojë në Donostia-San Sebastian sezonin e ardhshëm.

Mesfushori argjentinas, Guido Rodriguez është një tjetër emër që Romero thotë se është në interesat e Barcelonës.

Ai ka vetëm një vit të mbetur në marrëveshjen e tij, dhe Xavi thuhet se është një fans i tij, megjithëse bordi është më pak i interesuar.

Një opsion alternativ dhe i papritur është ai i Arthur Vermeeren i Royal Antwerp, për të cilin Romero thotë se është zgjedhur nga departamenti i analitikës në Barcelonë.

Me vetëm 18-vjeç, mesfushori belg ka luajtur mbi 3000 minuta këtë sezon për Antwerpin, duke u dalluar tashmë si titullar. Barcelona e ka parë edhe personalisht, duke dërguar skautët e saj për ta parë.

Lidhjet e ngushta të Barcelonës me agjentin portugez Jorge Mendes do të thotë se Ruben Neves mbetet një opsion për këtë pozicion, megjithëse Xavi e ka bërë të qartë se ai nuk e sheh atë në një rol më të thellë të ngjashëm me atë të Sergio Busquets.

Mesfushori i Fiorentinës, Sofyan Amrabat, ka qenë i lidhur gjerësisht me Blaugranët, duke i thënë klubit Viola se donte t’i bashkohej Barcelonës si huazim në janar.

Megjithatë, marokeni nuk është një prioritet për Xavin dhe kompaninë, por nëse ata nuk janë në gjendje të marrin opsionet e tyre të tjera, mund të hyjë për Amrabat.

Inteligjenca Artificiale zgjedh pesë zëvendësuesit e përsosur për Busquets te Barcelona
Lexo po ashtu Inteligjenca Artificiale zgjedh pesë zëvendësuesit e përsosur për Busquets te Barcelona

Opsioni përfundimtar i përmendur nga Romero është Oriol Romeu. Duke kaluar nëpër akademinë e La Masia përpara se të transferohet te Chelsea, Romeu ka shijuar një sezon të jashtëzakonshëm te Girona.

Ai ka të ngjarë të jetë një opsion me kosto më të ulët për Blaugranat, por do të përshtatej mirë, duke qenë i vetëdijshëm për kulturën dhe stilin e lojës. Ai ka të ngjarë të jetë një alternativë, përpara se një zgjedhje e parë.

Romero pohon gjithashtu se kampi i mesfushorit të Chelseat, Ngolo Kante ka qenë në kontakt me Barcelonën për ta ofruar atë te klubi katalunas.

Ai nuk është profilizuar si një opsion nga klubi dhe ka shprehur në mënyrë aktive dëshirën e tij për të qëndruar në Londër, por ende nuk ka arritur një marrëveshje të re me Chelsean. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

La Liga
Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Ligat tjera
Liverpool ka gjetur një zëvendësues për Mohamed Salah, për të do të paguhen 60 milionë euro

Liverpool ka gjetur një zëvendësues për Mohamed Salah, për të do të paguhen 60 milionë euro

Premier League
Mesut Ozil krijon 'skuadrën e ëndrrave' të Ligës së Kampionëve këtë sezon, shumë zgjedhje befasuese

Mesut Ozil krijon 'skuadrën e ëndrrave' të Ligës së Kampionëve këtë sezon, shumë zgjedhje befasuese

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori