‘Ariu problematik’ në Prizren është kthyer tashmë në një temë shumë të diskutuar në mediat vendore.

Një ari sipas të cili thuhet se i janë vrarë këlushët, banorët e Prizrenin po ndjejnë frikë nga ai në shenj hakmarrje ndaj tyre.

Mirëpo një vendim i Ministrsë së Mjedisit ua ka lejuar gjuetarve vrasjen e ariut, me çka ka bërë edhe që për rastin në fjalë të ngjallen shumë reagime.

Mbështetësit e të drejtave të kafshëve nuk e kan pranuar asesi një gjë të tillë, teksa pati edhe prej atyre që ironizuan me këtë temë.

IKSHP apelon të mos vritet ariu i Prizrenit IKSHP apelon të mos vritet ariu i Prizrenit

Këngëtari Genc Prelvukaj përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ka thënë se është interesante se si shqiptarët e kthejnë në temë nacionale një ari.

“Jemi njerez fantastik seriozisht. Nuk levizim te lire, cenohen kufinjte, njerez te gabuar ne pozita te rendesishme, korrupsion masiv, levizje e te rinjeve drejt perendimit, grabitje te armatosura pa asnje te arrestuar, disa kryetare partish qe ngjajne ne bajraktare mesjetare, niveli i dyshimte i shkollimit , rryme e shtrenjte, qindra mercenare e radikale ne lufta te huaja, deklarata plot naivitet e humor nga figura politike, etj etj dhe ne e kthejme ne teme nacionale nje Ari. Mire, shume mire”, shkruan Genc Prelvukaj në statusi ne tij. /Telegrafi/