Edhe 11 lojtarë të rinj të Kamerunit kanë dështuar në testet e moshës të urdhëruara nga presidenti i federatës, Samuel Eto’o, ndërsa skandali po përhapet me të madhe në vendin e Afrikës Qendrore.

Në fillim të kësaj jave u konfirmua se 21 lojtarë që përfaqësonin ekipin e Kamerunit U-17 ishin diskualifikuar për mos-kalimin e testeve të moshës.

Vendi ka ndeshjet e ardhshme të turneut UNIFACC ku do të përballet me Kongon, Çadin, DR Kongon dhe Republikën e Afrikës Qendrore.

Dy skuadrat kryesore do të sigurojnë kualifikimin në Kupën e Kombeve të Afrikës për U-17 që do të mbahet në Algjeri në muajin prill.

Reklama

30 lojtarë u thirrën dhe iu kërkua të bënin një skanim MRI të kyçit të dorës, duke analizuar pjekurinë dhe rritjen e eshtrave.

Reklama

Këto u prezantuan nga FIFA në Kupën e Botës për U-17 të mbajtur në vitin 2009.

Megjithatë, vetëm nëntë u konsideruan të kualifikuar për të luajtur pasi 70 për qind e lojtarëve nuk kaluan testin.

Federata e Kamerunit më pas lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “u ndërmorën menjëherë hapat” për të gjetur lojtarët zëvendësues.

Megjithatë, BBC tani po raporton se një ekip i ri fillestar i hartuar gjithashtu dështoi në provimet, duke e çuar numrin në 32 dhe duke e lënë Kamerunin në një situatë të vështirë vetëm disa ditë para fillimit të kualifikimeve.

Reklama

Kjo lloj vështirësie ka ndodhur edhe më parë në radhët e të rinjve të Kamerunit. Gjashtë vjet më parë, 14 lojtarë dështuan në testet dhe më pas u ndaluan të marrin pjesë në Kupën e Kombeve të Afrikës U-17 në Gabon.

Reklama

Kohët e fundit, 44 lojtarë nga tetë klube u thirrën në një seancë dëgjimore në lidhje me moshat ose identitetet e supozuara të rreme, ndërsa Eto’o përpiqet të godasë mashtrimet e moshave. /Telegrafi/