Ka milionerë të famshëm, madje disa me pasuri me vlerë miliarda dollarë, të cilët kanë vendosur që pas vdekjes së tyre, shumica e parave të tyre do të shkojnë në bamirësi dhe jo te fëmijët e tyre. Dhe disa prej tyre tashmë po e bëjnë këtë përmes fondacioneve ku ata shpenzojnë shumë para për bamirësi. Të tjerët tashmë kanë vdekur dhe nuk kanë lënë asnjë qindarkë të vetme trashëgimtarëve të tyre, duke kërkuar një fat më të mirë për pasurinë e tyre.

Reklama

Bright Side prezanton 12 të famshëm që vendosën të dhurojnë pjesën më të madhe të parave të tyre për bamirësi.

1. Ashton Kutcher dhe Mila Kunis

View this post on Instagram

Night out with the wife

A post shared by Ashton Kutcher (@aplusk) on Mar 4, 2018 at 8:20pm PST

Reklama

Kjo palë aktorësh ka vendosur të rrisë fëmijët e tyre pa luks apo eksentricitete, në mënyrë që ata të mësojnë t’i vlerësojnë gjërat dhe, për më tepër, ata kanë deklaruar se nuk do të trashëgojnë parat e tyre tek fëmijët. “Ne nuk do t’i lëmë para. Kur koha të jetë e duhur, ne do të dhurojmë gjithçka që kemi për bamirësi”, tha Kutcher në një intervistë në programin e Kolltukut të Ekspertëve, të organizuar nga Dax Shepard.

Reklama

Ai gjithashtu tha se kur ata rriten dhe duan të fillojnë një biznes, të dy ai dhe Kunis do t’i mbështesin ata, por ata nuk duan t’i inkurajojnë ata të ndalojnë së punuari dhe thjesht të presin gjëra të gatshme nga trashëgimia. “Shpresojmë që kjo do t’i motivojë ata të luftojnë për të pasur atë që kanë ose të paktën të marrin një pjesë”, tha aktori.

2. Simon Cowell

View this post on Instagram

Hello everyone. I wanted to share something exciting my son Eric and I have been working on. I would like to introduce to you #WISHFITS. To begin with, we have announced a seven book deal with @hachettekids today. WISHFIT is a world where the most unusual animals exist. The WISHFITS are magical, unusual and have evolved in a weird and wonderful way, combining two different species to form hybrid animals with very distinct characteristics! Some of Eric’s favourite WISHFITS include the DAT (dog/cat) the COG (cat/dog), the SNOG (snail/dog – the enthusiasm of a dog at the speed of a snail), the PEEP (pig/sheep) the CHUG (cheetah/slug – the slowest cat in the world), the HIPPOROO (hippo/kangaroo), the CHIMPANPOO (chimpanzee/poodle), the POLARBAT (polarbear/bat), the CROCOPUSS (crocodile/cat), the SHIGER (sheep/tiger – the most nervous cat in the world), the SPIKEY (spider/donkey) and many, many more. To be able to write a series of books with my son Eric has been magical. This idea was inspired 3 years ago by a very special friend of ours who runs a Children’s Hospice charity. I told her one evening about some of the funny animals my son Eric and I would invent, starting with the Cog and the Dat. And how every evening the two of us would think of the most unlikely animal we would like to have as a pet. She loved this idea so much she encouraged me to turn this into a book series. I then met with an amazing company called @tongalteam who have a global community of creators. We loved the idea of thousands of creative people being part of the development of our idea. I am thrilled to be working with Hachette, an amazing publishing house. They shared our passion and enthusiasm from the moment we told them about WISHFITS.
 Two of the children’s charities I work closely with will benefit from profits of WISHFITS, @sschospices and @togetherforshortlives. Simon PS. My gut feeling is that some of these WISHFITS actually exist…somewhere!

A post shared by @ simoncowell on Feb 24, 2020 at 9:05am PST

Reklama

Producenti i famshëm i shfaqjeve të talenteve ka deklaruar se nuk do t’i japë djalit të tij asnjë trashëgimi. “Unë do t’ia lë paratë e mia dikujt. Një organizate bamirësie që merret ndoshta për fëmijët dhe qentë…Unë nuk besoj ta transferoj pasurinë time nga një brez në tjetrin”, ka thënë ai.

Cowell gjithashtu tha se ai më mirë do të mbahej mend për të ndihmuar të tjerët të kenë sukses, sesa t’i ndihmojnë fëmijët e tij të qëndrojnë të pasur. “Trashëgimia juaj duhet të jetë aq shpresë se ju u keni dhënë njerëzve mjaftueshëm një mundësi, që ata të mund të bëjnë mirë, dhe ju u dhatë atyre kohën tuaj”, deklaroi milioneri britanik.

Reklama

3. Sting

Reklama

Ylli britanik i muzikës “rock” ishte një fëmijëri shumë i varfër dhe i privuar për të mbledhur një pasuri të madhe. Artisti ka bërë të qartë se, ashtu si ai, fëmijët e tij do të duhet të punojnë shumë për të fituar jetesën. “Unë me siguri nuk dua t’i lë fondet e mia trashëgimi. Ata duhet të punojnë. Të gjithë fëmijët e mi e dinë këtë dhe ata rrallë më kërkojnë diçka, gjë të cilën unë me të vërtetë e respektoj dhe vlerësoj”, tha muzikanti i njohur.

Sidoqoftë, ai e bëri të qartë se nëse ata do të ndodhen në telashe, ai do t’i ndihmojë ata, por që fëmijët e tij kanë një etikë pune që i bën ata të duan të kenë sukses me meritën e tyre.

Reklama

4. Elton John

Reklama

Muzikanti i talentuar, Elton John, gjithashtu u bashkua me listën e britanikëve të famshëm që kanë vendosur të mos ua lënë fatin fëmijëve të tyre, ose të paktën të mos ua lënë të gjitha atyre, por përkundrazi dhurojnë një pjesë të madhe të saj për bamirësi. John tha: “Sigurisht që dua t’i lë fëmijët e mi në një gjendje financiare shumë të fortë, por është e tmerrshme t’u japësh fëmijëve tuaj një lugë argjendi. Kjo shkatërron jetën e tyre”.

Ai shtoi se fëmijët e tij kanë jetë të jashtëzakonshme, por se iu duhet të keni një pamje të caktuar të normalitetit, dhe njëfarë respekti për paratë dhe punën.

5. Gordon Ramsay

Reklama

Gordon Ramsay është një nga emrat më të rëndësishëm në industrinë e gastronomisë në Mbretërinë e Bashkuar. Kuzhinieri i famshëm ka një prani të fortë në televizion dhe ka rritur miliona përmes programeve si: “MasterChef USA”, “MasterChef Junior” dhe “Hell’s Kitchen”. Vlera e tij neto e të hyrave vjetore vlerësohet të jetë rreth 217 milionë dollarë.

Reklama

Sidoqoftë, Ramsay nuk ka ndërmend të lërë pasurinë e tij te pesë fëmijët e tij. “Patjetër që nuk do të shkojë tek ata”, tha kuzhinieri i famshëm. “Dhe nuk është keq, nuk duhet t’i prishni ata”, shtoi ai. Në mënyrë të ngjashme, ai pranon se, vitet e fundit, ai ka qenë shumë me fat në karrierën e tij, ka bërë një pasuri të madhe dhe se ai respekton gjithçka që ka.

6. Mark Zuckerberg

Reklama

Mark Zuckerberg, sipërmarrësi dhe themeluesi i rrjetit social Facebook, u bë një miliarder para se të mbushte 32 vite jetë dhe sot ka një pasuri që kap vlerën e rreth 72 miliardë dollarëve. Sidoqoftë, ai nuk do të ndajë pjesën më të madhe të parave të tij me fëmijët e tij.

Reklama

Në një letër drejtuar vajzës së tij të porsalindur Maxima në vitin 2015, Zuckerberg dhe gruaja e tij, Dr Priscilla Chan, u zotuan të heqin 99 për qind të aksioneve të kompanisë së tyre, të cilat në atë kohë ishin me vlerë mbi 45 miliardë dollarë. Më parë, në dhjetor të vitit 2012, Zuckerberg dhe gruaja e tij njoftuan se gjatë gjithë jetës së tyre ata do të dhurojnë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre për të “përparuar potencialin njerëzor dhe për të promovuar barazinë” në frymën e premtimit të bërë.

7. Paul Allen

Reklama

Paul Allen, i cili vdiq në vitin 2018, ishte një sipërmarrës, manjati i biznesit dhe bashkëthemelues i “Microsoft Corporation”. Pjesa më e madhe e pasurisë së tij u dhurua gjatë jetës së tij përmes Fondacionit të Familjes “Paul G. Allen”, të cilit ai i dha 30 milionë dollarë në vit. Ai gjithashtu sponsorizoi Qendrën “Paul G. Allen” për Shkencë Kompjuterike dhe Inxhinieri, e cila u hap në vitin 2003 dhe së cilës ai dhuroi 14 milionë dollarë.

Reklama

Allen u rendit rregullisht në revistën “Forbes” si një nga njerëzit më të pasur në botë. Vlerësohet se, me vdekjen e tij, pasuria e tij arriti në 17.5 miliardë dollarë. Kur po trajtohej për sëmundjen e tij, ai deklaroi që, kur të vdiste, shumica e pasurisë së tij do të shkonte në bamirësi.

8. Jackie Chan

Reklama

Artisti, aktori dhe producenti ushtarak i lindur në Hong Kong ka thënë se, pas vdekjes së tij, ai do t’i dhurojë gjysmën e pasurisë së tij për bamirësi, që do të thotë se ai nuk planifikon të lërë miliona dollarë që fitoi gjatë karrierës së tij tek asnjëri prej dy fëmijëve të tij. “Nëse ai është i aftë, ai mund të fitojë paratë e tij. Nëse nuk është, atëherë ai thjesht do të harxhojë paratë e mia”, tha Chan për djalin e tij të lindur të parë, Jaycee.

Reklama

Deri në vitin 2020, Jackie Chan ka krijuar një vlerë neto të vlerësuar prej rreth 370 milionë dollarë, duke e renditur atë të 12-tin në listën e aktorëve më të pasur në botë.

9. Andrew Lloyd Webber

Andrew Lloyd Webber ka qenë i suksesshëm në Britani si drejtor i shfaqjeve të shumta të fundvitit të 20-të, përfshirë Fantomin e Operës. Ai punon si një kompozitor, shkrimtar, autor, producent dhe regjisor dhe falë arritjeve dhe talenteve të tij ai ka mbledhur një pasuri të madhe gjatë karrierës së tij, vlerësuar në 920 milionë dollarë.

Kompozitori planifikon t’ia dhurojë pasurinë e tij industrisë së teatrit, për të cilën beson se i detyrohet suksesit të tij. Ai gjithashtu ka zbuluar se pesë fëmijët e tij do të shohin shumë pak para pasi të vdesë dhe thotë se ata nuk kanë nevojë, pasi besojnë se kanë një etikë pune. “Unë nuk besoj në të holla të trashëguara”, tha ai. “Unë nuk jam në favor të fëmijëve që papritur të gjejnë shumë para që vijnë, sepse atëherë, ata nuk kanë asnjë nxitje për të punuar”, shtoi ai.

Reklama

10. Kirk Douglas

Më 5 shkurt 2020, bota u nxit nga lajmi për vdekjen e një prej ikonave të Hollyuwoodit, aktorit Kirk Douglas, babait të aktorit Michael Douglas. Asnjë nga fëmijët e tij, përfshirë Michael, nuk mori asnjë qindarkë të trashëgimisë së tij.

Përmes Fondacionit “Douglas”, pas vdekjes së tij, aktori dhuroi pjesën më të madhe të pasurisë së tij të vlerësuar rreth 61 milionë dollarë për bamirësi. Ky fondacion u krijua me gruan e tij në vitin 1964, duke treguar se ai gjithashtu iu përkushtua filantropisë gjatë jetës së tij.

Ndër bamirësit që u favorizuan nga Fondacioni “Douglas” ishin tempulli Sinai në Los Angeles, Teatri “Kirk Douglas” në Culver City, Spitali i Fëmijëve në Los Angeles dhe Universiteti St. Lawrence.

11. George Lucas

Foto: Alberto E. Rodriguez/Getty Images/Guliver

Në korrik të vitit 2010, Lucas nënshkroi marrëveshjen e sipërpërmendur, “The Giving Pledge”, së bashku me Bill Gates dhe Warren Buffett, duke premtuar se do të dorëzonin të paktën gjysmën e pasurisë së tij në kohën e vdekjes së tij. “Unë po i kushtoj pjesën më të madhe të pasurisë time në përmirësimin e arsimit”, shkroi Lucas në letrën e tij të trashëgimisë… për sa kohë që unë kam burimet në dispozicionin tim, unë do të përpiqem të krijoj shiritin për gjeneratat e ardhshme të studentëve të të gjitha moshave”, shtoi ai.

Regjisori amerikan, i cili solli sagat e “Star Wars” dhe “Indiana Jones”, është babai i katër fëmijëve, i cili nuk do të trashëgojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij. Drejtori tha në një deklaratë se do të ndajë katër miliardë dollarët që Disney i pagoi atij për kompaninë e tij të prodhimit “Lucas Films”, për bamirësi.

12. Barron Hilton

Në vitin 2019, Barron Hilton, djali i themeluesit të perandorisë së hotelit, “Conrad Hilton”, që mban emrin e tij, vdiq. Sot zinxhiri i hoteleve ka mbi 2.800 prona në 80 vende. Pasuria e tij e pamasë, me një vlerë prej 1,25 miliardë dollarë, nuk përfundoi në duart e tetë fëmijëve të tij dhe 15 nipërve dhe mbesave, të paktën për pjesën më të madhe, sepse ai vendosi t’i çojë ato para në bamirësi.

Barron njoftoi se 97 për qind e pasurisë së tij do t’i dhurohej fondacionit “Hilton”, një organizatë bamirësie e krijuar nga babai i tij dhe tani drejtohet nga djali i tij. Vetëm 3 për qind do t’i lihej trashëgimtarëve të tij. /Telegrafi/