LAJMI I FUNDIT:

Buffon iu “dhuron” nga një trofe Juventusit dhe Atalantas

Buffon iu “dhuron” nga një trofe Juventusit dhe Atalantas

Gianluigi Buffon ishte i sinqertë kur foli për finalen e Kupës së Italisë ndërmjet Atalantës dhe Juventusit , duke shpresuar të shihte ish-skuadrën e tij të ngrinte trofeun në Romë.

Të dy skuadrat janë gati të luftojnë për Kupën e Italisë të mërkurën nga ora 21:00 në “Stadio Olimpico”, një ndeshje shumë e rëndësishme për të dyja skuadrat në fund të sezonit 2024/25.

Për Atalantën, më në fund do të ishte një trofe nën drejtimin e Gian Piero Gasperini, ndërsa do të jepte diçka pozitive për Massimiliano Allegrin dhe Juventusin pas një sezoni tepër të vështirë. Të dy trajnerët janë lidhur me largime gjatë verës.


Duke folur për Sky Sports Italia, Buffon fillimisht dha mendimet e tij për finalen e ardhshme të Kupës së Italisë midis Atalanta dhe Juventusit, duke parashikuar përplasjen në Stadio Olimpico.

“Juventusi mund të fitojë, mendoj se është e mundur, sepse Juventusi ka më shumë zakon të luajë disa ndeshje, më shumë sesa Atalanta. Është e qartë se Atalanta arriti deri këtu shumë më mirë”.

“Që nga ardhja e Gasperinit është ndryshuar një mënyrë pune, një mënyrë e të menduarit dhe mendoj se ai ka bërë diçka epokale në këto vite, ka shënuar vërtet një epokë të vogël dhe nëse arrin ta kurorëzojë këtë rrugë me fitore, do të ishte vula e fundit në këtë udhëtim të jashtëzakonshëm”, ka thënë Buffon.

Trofetë e lojtarëve dhe fatura e pagave, dallimet mes Juventusit dhe Atalantës para finales së Kupës së Italisë
Lexo po ashtu Trofetë e lojtarëve dhe fatura e pagave, dallimet mes Juventusit dhe Atalantës para finales së Kupës së Italisë

Buffon më pas foli se cila skuadër do të dëshironte të fitonte finalen e Kupës së Italisë, duke iu referuar finales së ardhshme të Ligës së Evropës midis Atalantas dhe Bayer Leverkusen.

“Në të vërtetë, mes të dyjave nëse më duhet të zgjedh vërtet, shpresoj që ata të fitojnë Ligën e Evropës dhe Juve të fitojë Kupën e Italisë. Dhe mendoj se në fund edhe ata (Atalanta) do të ishin të lumtur”, përfundoi Buffon. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Tifozët e Anglisë shpallin fajtor një lojtar për humbjen e finales nga Spanja

Përfaqësueset
Van der Vaart godet dy yjet e Anglisë, njërin e quan lojtar 'të padobishëm'

Van der Vaart godet dy yjet e Anglisë, njërin e quan lojtar 'të padobishëm'

Përfaqësueset
Spanja fitoi një shumë të madhe duke fituar titullin, kjo është shuma që shkon për lojtarët dhe stafin

Spanja fitoi një shumë të madhe duke fituar titullin, kjo është shuma që shkon për lojtarët dhe stafin

Përfaqësueset
Argjentina mposht Kolumbinë pas vazhdimeve, mbron titullin e kampionit në 'Copa America'

Argjentina mposht Kolumbinë pas vazhdimeve, mbron titullin e kampionit në 'Copa America'

Ndërkombëtare
Williams 'harron' menjëherë triumfin në Euro 2024, tregon qëllimin e Spanjës

Williams 'harron' menjëherë triumfin në Euro 2024, tregon qëllimin e Spanjës

Përfaqësueset
Notat e lojtarëve, Spanjë 2-1 Angli: Willams e Yamal shkëlqejnë te fituesit

Notat e lojtarëve, Spanjë 2-1 Angli: Willams e Yamal shkëlqejnë te fituesit

Përfaqësueset
Kalo në kategori