“My loneliness is killing me…” apo (Vetmia ime po më vret …). Ne vëmë bast që ju kënduat këtë vazhdimisht. Dhe nuk jeni e vetmja. Miliona njerëz e dinë që Britney Spears shpërtheu në jetën tonë me këtë këngë dhe fitoi zemrat tona. Dhe për ne, ajo nuk është vetëm një këngëtare, ajo ndriçoi tërë vitet tona.

Ne në Bright Side e admirojmë këtë femër legjendare dhe nuk mund të presim për të kujtuar të gjitha momentet e gjalla dhe të lezetshme të shoqëruara me Britney Spears, ndërsa ditëlindja e saj është një arsye e shkëlqyeshme për të parë përsëri arritjet e saj.

Le të fillojmë menjëherë me albumin e saj të parë … ‘Baby One More Time’. Të gjithë e mbajmë mend atë vajzë nga videoja që bëri gjithë vallëzimin e shkollës. Ky album theu disa rekorde menjëherë: ai u bë një album debutues më i shitur, kënga me titull u bë më e shitur në mesin e këngëtareve femra, dhe Britney vetë u bë artistja më e re femër që shiti një milion kopje në Britani të Madhe. Kjo vajzë e re (e cila ishte ende e mitur) u rendit menjëherë si një idhull i muzikës pop.

Në këtë kohë, Britney tashmë ishte duke takuar Justin Timberlake. Ai ishte anëtar i grupit NSYNC dhe konsiderohej një zemër nga miliona vajza në të gjithë botën. Këta do të qëndrojnë gjithmonë në kujtesën tonë si një çift i ri, i bukur dhe i artë.

Një vit pas albumit të saj të parë, këngëtarja lëshoi të dytën që quhej, Oops! … I dit it again. Dhe këtu është një tjetër rekord i Britney: 1.3 milion kopje të këtij albumi të shitura në javën e parë dhe ky ishte numri më i lartë në mesin e të gjitha artisteve femra. Kishte artistë të tjerë që nuk mund ta thyenin këtë rekord për 15 vjet. A duhet të përmendim gjithashtu se e gjithë bota këndoi së bashku me Britney?

Albumi tjetër i këngëtares, Britney, përsëri filloi në krye të tabelave, gjë që i lejoi asaj të bëhej artistja e parë femër që pati tri albumet e saj të para në krye. Në të njëjtën kohë, ajo mori pjesë në një reklamë të njohur ‘Pepsi ‘dhe mori një rol të madh në filmin Crossroads, i cili ishte një sukses dhe i lejoi asaj të tregojë aftësitë në aktrim.

Megjithë suksesin e saj në karrierë, Britney përjetoi një pengesë në jetën e saj personale. Marrëdhënia e saj e mrekullueshme me Justin kishte mbaruar. Madje ekzistonte një supozim që kënga e njohur e Timberlake “Cry Me a River” iu kushtua ish-të dashurës së tij, Britney.

Qëllojani se çfarë ndodhi me albumin tjetër të Britney, në Zonë? Drejtë! Ishte përsëri në krye të tabelave dhe kjo e bëri atë artisten e parë femër, katër albumet e para të së cilës debutuan në numrin një. Kënga popullore “Toxic” nga ky album i solli Britney çmimin e saj të shumëpritur Grammy. Së shpejti, këngëtarja publikoi parfumin, Curious. Por edhe këtu Britney nuk mund të rezistonte të qenit mbikëqyrës dhe aroma e saj u njoh dhe u shpërblye me mirënjohjen e ‘Aromave më të mira të Femrave’.

Ajo gjithashtu arriti të martohej me shoqen e saj të fëmijërisë. Kishte vetëm 55 orë, por prapë ky lajm na befasoi, si dhe studimet e saj për Kabbalah – për shkak të miqësisë së saj me Madonna-n.

Më pas Britney u martua me Kevin Federline dhe kishin dy djem të mrekullueshëm së bashku.

Ajo bëri një pauzë në muzikë dhe më pas publikoi albumin e saj të pestë “Blackout”, i cili i dhuroi një titull tjetër. Tani ajo u bë e vetmja artiste femër, pesë albumet e para të së cilës filluan nga dy vendet e para. Ajo është rikthyer me këngën “Gimme More” e cila menjëherë u bë hit. Ajo theu edhe një rekord më shumë dhe albumi tjetër ‘Circus’ e bëri atë artisten më të re femër me pesë albume në krye të top listave.

View this post on Instagram

🦋🦋

A post shared by Britney Spears (@britneyspears) on Jun 2, 2017 at 3:11pm PDT

Vitet 2000 kanë mbaruar, por karriera e Britney është ende në vazhdim e sipër. Deri më tani ajo ka lëshuar nëntë albume, ka fituar 352 çmime dhe ka arritur të bëhet anëtarja e jurisë më të paguar të një konkursi vokal. Dhe kjo është vetëm një pjesë e asaj që ky yll i talentuar dhe mahnitës arriti të bëjë në karrierën e saj. Dhe ne besojmë se shumë arritje të tjera e presin atë në të ardhmen. Gëzuar ditëlindjen, legjendë! /Telegrafi/