LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet pasuria neto e Michael Schumacher: Miliona euro, makina luksoze dhe prona të shumta

Zbulohet pasuria neto e Michael Schumacher: Miliona euro, makina luksoze dhe prona të shumta

Kampioni i shtatëfishtë i botës në Formula 1, Michael Schumacher është i dashur nga të gjithë. Piloti me origjinë gjermane filloi rrugëtimin e tij në Çmimin e Madh të Jordanisë, ndërsa fitoi kampionatin e tij të parë botëror me Benetton në 1994, për të triumfuar edhe në vitin 1995 përpara se të kalonte te Ferrari.

Reklama

Sado i pamëshirshëm që ishte me stilin e tij të garave, Schumacher dominoi F1 në fillim të viteve 2000 përpara daljes në pension të tij në 2006, por u rikthye brenda katër viteve me ekipin e sapoformuar Mercedes. Rikthimi ishte shumë i shkurtër pasi ai pësoi një aksident me ski në dimrin e ftohtë të vitit 2013. Pas atij incidenti të tmerrshëm, legjenda e sportit më të shpejtë në botë dihej se ishte në gjendje kome të shkaktuar nga mjekësia, megjithëse rikuperimi i tij nuk specifikohet.

Me një karrierë të shkëlqyer dhe një trashëgimi që kapërcen brezat, Michael Schumacher është piloti më i pasur i F1 që ka ekzistuar ndonjëherë. Aktualisht, një nga fëmijët e tij, Mick Schumacher, është një shofer rezervë për ekipin Mercedes-AMG Petronas në Formula 1.

Shpërndahen fotot të Michael Schumacher që nuk janë parë kurrë - fansat nuk u besojnë syve
Lexo po ashtu Shpërndahen fotot të Michael Schumacher që nuk janë parë kurrë - fansat nuk u besojnë syve

Paga e Michael Schumacher

Në karrierën e tij nga viti 1991 deri në vitin 2012, Schumacher kishte një pasuri neto prej 650 milionë eurosh. Në një moment, paga e tij ishte mbi 45 milionë euro në vit në Ferrari. Kur u kthye në sport me Mercedes, fitoi rreth 75 milionë euro në vit. Ndërsa vazhdoi drejt kulmit të karrierës së tij, gjermani fitonte afërsisht 80-100 milionë euro në vit. Michael është shfaqur në listën e Forbes të sportistëve më të paguar çdo vit që nga viti 1990, raporton SportsManor.

Shoferi nuk ishte asgjë më pak se një aset aq shumë saqë një kompani gjermane e quajtur Deutsche Vermogensberatung, një firmë konsulence financiare, i pagoi Schumacher një pasuri prej 8 milionë euro në vit gjatë harkut kohor prej tre vitesh, e cila më vonë u zgjat deri në vitin 2010, për të veshur një kapelë me logon e tyre mbi të.

"Tragjedi" dhe "turp" - si u shemb trashëgimia e ndërtuar nga Michael Schumacer në Formula 1
Lexo po ashtu "Tragjedi" dhe "turp" - si u shemb trashëgimia e ndërtuar nga Michael Schumacer në Formula 1

Legjenda zotëron gjithashtu një koleksion makinash luksoze që përfshin makinën e tij debutuese, Jordan 191, një makinë Formula 1 Ford, një Sauber Mercedes-C291 së bashku me Ferrari FXX, një nga 30 makinat e prodhuara deri më sot, e cila vlen rreth 3.4 milionë euro.

Ferrari FXX u bazua në modelin e prodhuar nga Ferrari i njohur si Enzo, por ka një version 6.3 litra të motorit që gjeneron një fuqi prej afërsisht 800 PS. Nëse do të vendosnim një shifër për të gjithë koleksionin, do të vlejë afërsisht rreth 8.4 milionë euro.

Si e tradhtoi ish-shoku i ngushtë Michael Schumacherin, pak çaste nga aksidenti i tmerrshëm me ski
Lexo po ashtu Si e tradhtoi ish-shoku i ngushtë Michael Schumacherin, pak çaste nga aksidenti i tmerrshëm me ski

Schumacher mëvonë u kontraktua nga kompani të tilla si Marlboro, Vodafone dhe Shell ndër të tjera.

Pasuritë e Michael Schumacher

Postim i çuditshëm në Instagramin e Michael Schumacher - derisa gjendja e tij shëndetësore mbahet e fshehtë
Lexo po ashtu Postim i çuditshëm në Instagramin e Michael Schumacher - derisa gjendja e tij shëndetësore mbahet e fshehtë

Shoferi posedon një shumëllojshmëri mbresëlënëse të pronave në mbarë botën. Vendbanimi kryesor i Schumacher dhe gruas së tij Corinna, gjatë kohës së incidentit që gati i kushtoi jetën, ishte një rezidencë në Zvicër e vendosur në brigjet e liqenit të Gjenevës, e cila është një pjesë e paluajtshme duke pasur parasysh vendndodhjen e saj.

Dëshira e vitit 2013 që nuk iu plotësua kurrë Michael Schumacherit
Lexo po ashtu Dëshira e vitit 2013 që nuk iu plotësua kurrë Michael Schumacherit

Pavarësisht gjithë atij luksi, për të zbutur admirimin e tij si dhe të gruas së tij për kuajt, Michael Schumacher bleu një fermë kuajsh në Teksas. Ferma përdoret më së shumti nga vajza e tij, Gina-Maria Schumacher, e cila është gjithashtu një kalorëse profesioniste. Jo shumë kohë më parë, në vitin 2018, gruaja e tij Corinna bleu një pronë me vlerë 40 milionë eurosh në Mallorca të Spanjës. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Pep Guardiola me kërkesë interesante për UEFA-n dhe FIFA-n pas fitimit të Ligës së Kampionëve

Pep Guardiola me kërkesë interesante për UEFA-n dhe FIFA-n pas fitimit të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Messi nuk përmbahet, godet ashpër PSG-në për dy vitet e kaluara në Parc des Princes

Messi nuk përmbahet, godet ashpër PSG-në për dy vitet e kaluara në Parc des Princes

Ligue 1
Inzaghi: Interi i tregoi botës se kush është me paraqitjen ndaj Man Cityt

Inzaghi: Interi i tregoi botës se kush është me paraqitjen ndaj Man Cityt

Liga e Kampionëve
Intervista emocionale e Jack Grealish pas triumfit historik të Man Cityt në Ligën e Kampionëve

Intervista emocionale e Jack Grealish pas triumfit historik të Man Cityt në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Notat e lojtarëve, Man City 1-0 Inter: Ederson yll i ndeshjes

Notat e lojtarëve, Man City 1-0 Inter: Ederson yll i ndeshjes

Liga e Kampionëve
Manchester City fiton për herë të parë në histori trofeun e Ligës së Kampionëve - kompleton tripletën

Manchester City fiton për herë të parë në histori trofeun e Ligës së Kampionëve - kompleton tripletën

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori