LAJMI I FUNDIT:

Dëshira e vitit 2013 që nuk iu plotësua kurrë Michael Schumacherit

Dëshira e vitit 2013 që nuk iu plotësua kurrë Michael Schumacherit

Deri në fillim të kësaj dekade, Michael Schumacher kishte të gjitha rekordet nën brezin e tij dhe ishte ndoshta më i miri në histori të Formula 1. Megjithatë, Leëis Hamilton tani ose ka barazuar ose ka thyer të gjitha rekordet e tij dhe është statistikisht shoferi më i suksesshëm i F1 deri më tani.

Reklama

Numrat e tij gjithashtu bëjnë një arsye të fortë që ai të jetë gjithmonë dhe të ketë një audiencë të madhe që mbështet pretendimin e tij. Edhe në moshën 37-vjeçare, ai është i gatshëm vetëm të ketë më shumë arritje.

Në të vërtetë, britaniku do të vendoset si legjenda e këtij sporti, dhe për shumë, ai është edhe më i madh se Schumacher. Por, Schumacher donte disa gjëra të ndryshme nga ajo që ndodhi.

Përpara se Hamilton të shkonte në një seri fituese të kampionatit, Sebastian Vettel ishte duke sunduar sportin më të shpejtë në botë (Megjithatë Hamilton fitoi kampionatin e tij të parë përpara Vettel). Gjermani fitoi katër kampionate radhazi; në atë kohë ai ishte vetëm 26 vjeç.

Me kaq shumë sukses në një kohë kaq të shkurtër, dukej sikur do të thyente të gjitha rekordet. Të njëjtën gjë donte edhe Schumacher, i cili tha se do të preferonte që bashkëkombasi i tij të thyente të gjitha rekordet.

“Nëse dikush mund të thyejë të gjitha këto rekorde, atëherë unë preferoj që ai t’i thyejë”, kishte thënë Schumacher në vitin 2013 . Edhe pse për fat të keq, pas kësaj, Vettel nuk fitoi më kurrë një kampionat.

Në vitin 2014, Red Bull pësoi një rënie. Makina e skuadrës me bazë në Milton-Keynes nuk ishte e besueshme dhe i mungonte ritmi kundër Mercedes. Ndërkohë, u dëshpëroi edhe Vettel. Katër herë kampioni i botës humbi nga shoku i tij i ri i skuadrës, Daniel Ricciardo në renditjen e kampionatit.

Pas kësaj, gjermani iu bashkua Ferrarit, ku pati disa suksese, por kurrë nuk u shndërrua në një kampionat. Në vend të kësaj, Hamilton fitoi kampionatin çdo vit deri në fund të asaj dekade, me përjashtim të vitit 2016, kur Nico Rosberg arriti të merrte titullin e tij të parë.

Por, edhe ky kërcënim u dorëzua pasi Rosberg vendosi të tërhiqej. Ndërkohë, Vettel ishte më afër fitimit të një titulli në vitin 2018, kur pati një pjesë të parë të shkëlqyer të sezonit, por Hamilton u çmend në gjysmën e dytë të kalendarit.

Prej këtu e tutje, Vettel vetëm u largua nga pretendimi për kampionatin. Në vitin 2021, ai iu bashkua Aston Martin, i cili nuk pati kurrë një shans për të luftuar për titullin gjatë periudhës së gjermanit. Në fund, Vettel u tërhoq nga sporti pas sezonit 2022. Duke e lënë të paplotësuar dëshirën e Schumacher. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Xhaka thyen heshtjen, flet për largimin nga Arsenali dhe godet në fund Topçinjtë për një gjë

Xhaka thyen heshtjen, flet për largimin nga Arsenali dhe godet në fund Topçinjtë për një gjë

Bundesliga
Lojtari i vetëm që mund ta shpëtojë Pochettinon nga shkarkimi prej Chelseat

Lojtari i vetëm që mund ta shpëtojë Pochettinon nga shkarkimi prej Chelseat

Premier League
Në vitin 2027 nuk do të ketë Ligë të Kampionëve: UEFA ka gati tri gara të reja

Në vitin 2027 nuk do të ketë Ligë të Kampionëve: UEFA ka gati tri gara të reja

Ndërkombëtare
Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Premier League
Kishte shpresuar në ftesë nga Kosova, Edvin Kuç ftohet prej Malit të Zi

Kishte shpresuar në ftesë nga Kosova, Edvin Kuç ftohet prej Malit të Zi

Përfaqësueset
Kalo në kategori