Dhjetëra të famshëm kanë ndarë homazhet e tyre për Mbretëreshën Elizabeth II pas njoftimit të vdekjes së saj të enjten pasdite (8 shtator) në moshën 96-vjeçare.

Buckingham Palace konfirmoi duke lënë miliona në mbarë botën të tronditur për humbjen tragjike. Thuhet se ajo ishte e rrethuar nga familja e saj në momentin e vdekjes.

Menjëherë pas kësaj, mesazhet emocionale nga yjet më të njohur të Hollywoodit erdhën – pasi ata nderuan arritjet e saj të shumta dhe punën e palodhur gjatë 70 viteve të fundit si mbretëreshë, shkruan DailyMail.

Barbara Streisand, 80 vjeçe, me një karrierë mbi gjashtë dekada, bëri homazhe në Instagram së bashku me një fotografi të takimit të saj me Mbretëreshën në mars 1975.

Reklama

“Më vjen keq të dëgjoj për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II. Ajo ishte një konstante për të gjithë ne. E respektuar në mbarë botën. U preftë në paqe”, ka shkruar ajo.

Reklama

Kim Kardashian postoi një fotografi bardh e zi të Madhërisë së Saj duke pozuar në Pallatin Buckingham në vitin 1958 duke shkruar thjesht: “Pusho në paqe”.

Këngëtarja legjendare Diana Ross, 78 vjeçe, e cila performoi në Jubileun Platinum të sovranit në qershor me një këngë të re të shkruar për këtë rast, u bëri jehonë ndjenjave të ngjashme pas vdekjes së saj.

“Faleminderit Madhërisë së Saj, Mbretëreshës. Ajo ia kushtoi jetën vendit të saj dhe shërbimit të të tjerëve. Jam e lumtur që munda ta falënderoj Madhërisë së Saj në Jubileun Platinum të këtij viti. Me dashuri dhe ngushëllime për të gjithë familjen e saj, ne të gjithë festojmë jetën e saj”, ka shkruar Ross.

Reklama

Këngëtarja dhe kantautorja angleze, Dua Lipa ndau një foto klasike bardhë e zi të Mbretëreshës, ndërsa modelja Hailey Bieber ndau tronditjen e saj në rrjetet sociale.

Reklama

“Wow… Pusho në paqe, Mbretëreshë”, ka shkruar ajo në Instagram.

Kris Jenner, Whoopie Goldberg, William Shatner, Barack dhe Michelle Obama, Jennifer Garner dhe Melinda Gates udhëhoqën ata që po kujtojnë Monarkun dhe mbretërimin e saj shtatë dekadash.

“Pusho në paqe, Madhëria e Saj Mbretëresha Elizabeth II. E këndshme, e përkushtuar, elegante, e paharrueshme”, ka shkruar Kris.

Whoopie kujtoi herën e parë që takoi Monarkun në Royal Variety Performance në 2009.

Jennifer ndau një portret mahnitës të Mbretëreshës në Instagram, të cilin ajo e shkroi, “Çfarë gruaje elegante dhe e pabesueshme”.

Reklama

William, më i njohur për rolin e tij në “Star Trek”, tha se ishte ‘shumë i pikëlluar’ për vdekjen e saj.

“Me pikëllim mësova për vdekjen e Madhërisë së Saj Mbretëreshës Elizabeth”, shkroi ai në Twitter.

Reklama

Ish-gruaja e miliarderit të Microsoft, Bill Gates, Melinda, ndau një postim emocionues, duke shkruar: “Për gati tre të katërtat e një shekulli – dhe një botë e transformuar shumë herë – Madhëria e Saj ishte një mbretërim i pabarabartë.

“Unë do të vlerësoj mirësinë që Mbretëresha Elizabeth II i dha familjes sonë dhe udhëheqjen, qëndrueshmërinë dhe shembullin e jashtëzakonshëm që ajo na tregoi të gjithëve”, tha ajo.

Reklama

Bill, nga ana e tij, gjithashtu ndau ndjenjat e tij, duke shkruar: “Ndihem i nderuar që kam takuar Mbretëreshën Elizabeth dhe jam shumë i trishtuar kur dëgjoj për vdekjen e saj. Ngushëllimet e mia më të thella familjes mbretërore dhe popullit britanik”.

Barack dhe Michelle thanë në një deklaratë të përbashkët të postuar në llogaritë e tyre në Twitter se ata “po i bashkoheshin shumë të tjerëve që po festojnë jetën e saj dhe po vajtojnë vdekjen e saj”.

Reklama

“Michelle dhe unë ishim mjaft me fat që njohëm Madhërinë e Saj dhe ajo do të thoshte shumë për ne”, shkroi Barack.

Reklama

“Kur ne filluam jetën si Presidente dhe Zonjë e Parë, ajo na priti në skenën botërore me krahë hapur dhe bujari të jashtëzakonshme. Herë pas here, ne u mahnitëm nga ngrohtësia e saj, mënyra se si i qetësonte njerëzit dhe se si ajo solli humorin dhe sharmin e saj të konsiderueshëm në momentet e madhështisë dhe rrethanave”, shkruan ata.

“Si shumë prej jush, Michelle dhe unë jemi mirënjohës që kemi qenë dëshmitarë të udhëheqjes së përkushtuar të Madhërisë së Saj dhe ne jemi të mahnitur nga trashëgimia e saj e shërbimit të palodhur dhe dinjitoz publik”, përfundoi Obama në deklaratë.

Reklama
Reklama

Dyshja shtuan se ajo mbretëronte me ‘hirin, elegancën dhe një etikë të palodhshme pune’, ndërsa ‘kundërshtonte shanset dhe pritshmëritë e vendosura për gratë e brezit të saj’.

Janet Jackson ndau një foto të saj të takimit me Mbretëreshën, të cilën ajo e mbizotëroi, “U prehsh në paqe, mbretëreshë”.

Aktori i “Star Trek”, George Takei tha se mendimet e tij ishin me ‘familjen mbretërore dhe popullin e Mbretërisë së Bashkuar’.

“Në kohën e saj, Mbretëresha pa një vend dhe në të vërtetë një botë të transformuar. Nuk do të ketë asnjë tjetër si ajo”, shtoi ai.

Paris Hilton e quajti atë ‘Shef vajzë origjinale’ dhe ‘një nga gratë më frymëzuese’, duke e quajtur ‘fundi i një epoke’.

Reklama

Dizajnerja Stella McCartney tha: “Me trishtim të madh ne vajtojmë sot vdekjen e Madhërisë së Saj, Mbretëreshës”.

Reklama

Ylli i “Real Housewives of Beverly Hills”, Lisa Vanderpump, ndau një postim emocional duke nderuar Mbretëreshën, duke shpjeguar se ndërsa të gjithë ‘e dinin se dita ishte e pashmangshme’, ajo po ndjente një ‘trishtim të jashtëzakonshëm’ për humbjen e ‘një prej grave më frymëzuese në botë”.

Victoria Beckham tha se ishte ‘thellësisht e pikëlluar’ nga humbja, duke shkruar: “Sot është një ditë shumë e trishtuar për të gjithë botën”.

“Jam thellësisht i pikëlluar për vdekjen e Monarkut tonë të dashur, Madhërisë së Saj Mbretëreshës. Ajo do të mbahet mend për besnikërinë dhe shërbimin e saj të palëkundur dhe mendimet e mia janë me familjen mbretërore në këtë kohë”, tha Victoria.

Reklama

Ylli i “Harry Potter”, Jason Isaacs lavdëroi Madhërinë e Saj për ‘duke ngritur mbi të gjitha debatin rreth privilegjit apo polemikave politike’ dhe ‘kushtimin e jetës së saj për shërbimin dhe detyrën publike’.

Reklama

Ikona e modës, Donatella Versace tha se ne kemi ‘humbur një nga gratë më të mëdha në botë’.

“Madhështia e saj Mbretëresha Elizabeth II na tregoi se si të jetojmë jetën tonë. Ajo jetoi me hir, guxim, punë të palodhur, besnikëri dhe mirësi”, shtoi ajo.

Helen Mirren, e cila luajti mbretëreshën Elizabeth II në filmin e vitit 2006, “The Queen”, shkroi: “Jam krenare që jam një Elizabetiane. Ne vajtojmë një grua, e cila, me ose pa kurorë, ishte mishërimi i fisnikërisë”.

“Për gjithë jetën time, Madhëria e Saj, Mbretëresha Elizabeth II ka qenë gjithmonë aty”, tha këngëtari i Rolling Stone, Mick Jagger në një postim të tij.

Gazetarja amerikane, Maria Shriver nderoi ‘jetën e saj të jashtëzakonshme të shërbimit publik’: “Mbretëresha i shërbeu vendit të saj, deri në fund, me klas, forcë, dinjitet dhe nder”.

Reklama

Yjet e tjerë që reaguan përfshijnë: Naomi Campbell, modelja australiane Elle Macpherson, Elton John, Geezer Butler nga Black Sabbath, Ozzy Osbourne dhe këngëtarja e kantri Maren Morris. /Telegrafi/