LAJMI I FUNDIT:

Xavi solli një Barcelonë kundër Portos siç nuk është parë në më shumë se 20 vjet

Xavi solli një Barcelonë kundër Portos siç nuk është parë në më shumë se 20 vjet

Një vrull para përfundimit të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, Barcelona fitoi fazën eliminatore me fitoren 2-1 ndaj Portos, por skuadra e drejtuar nga trajneri Xavi Hernandez befasoi shumë tifozë të klubit të famshëm katalanas.

Gjegjësisht, Xavi nga minuta e parë futi në fushë kundër Portos skuadrën e mëposhtme: Pena – Kounde, Araújo, Martinez, Cancelo – De Jong, Gündoğan, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Joao Felix.

Me pak fjalë, nuk kishte asnjë katalanas në ekip apo një lojtar të lindur në shkollën e futbollit La Masia të Barcelonës. Ndodhi diçka që ishte praktikisht e paimagjinueshme deri dje.

Lionel Messi 'iu lut Guardiolës që ta transferonte atë te Man City' në mesazhet e rrjedhura nga WhatsApp
Lexo po ashtu Lionel Messi 'iu lut Guardiolës që ta transferonte atë te Man City' në mesazhet e rrjedhura nga WhatsApp

Hera e fundit që Barça luajti pa lojtarë katalanas në formacionin startues ishte më 23 prill 2002, kur Blaugranasit filluan ndeshjen kundër Real Madridit në formacionin e mëposhtëm: Bonano – Reiziger, Abelardo, Frank de Boer, Motta – Rochemback. , Coco, Luis Enrique – Overmars , Kluivert, Saviola.

Sa i përket mungesës së lojtarëve nga shkolla e famshme La Masia, deri dje kishte ndodhur dy herë që nga viti 2002 – herën e parë më 6 prill të atij viti kur një skuadër e ngjashme me atë kundër Realit luajti kundër Athletic Bilbaos, me shtimin që ishin Christanval dhe Rivalda në vend të De Boer dhe Kluivert, dhe herën e dytë më 17 prill 2018 kur Barcelona luajti kundër Celta dhe filloi me këtë formacion: Ter Stegen – Semedo, Yerry Mina, Vermaelen, Digne – Gomes, Paulinho, Coutinho, Denis Suarez. – Alcácer dhe Dembele. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Bundesliga
Alma Loki mposht serben Milosevic dhe bëhet kampione e Ballkanit në karate

Alma Loki mposht serben Milosevic dhe bëhet kampione e Ballkanit në karate

Karate
Chelsea bën historinë në Ligën Premier duke shitur biletën më të shtrenjtë të të gjitha kohërave

Chelsea bën historinë në Ligën Premier duke shitur biletën më të shtrenjtë të të gjitha kohërave

Premier League
Goditja nga distanca, portieri në ‘gjumë’ - Granit Xhaka realizon super gol për Bayer Leverkusenin

Goditja nga distanca, portieri në ‘gjumë’ - Granit Xhaka realizon super gol për Bayer Leverkusenin

Bundesliga
Rrahje masive në NBA, të përfshirë lojtarët e stafi i dy skuadrave

Rrahje masive në NBA, të përfshirë lojtarët e stafi i dy skuadrave

NBA
Man Utd po përgatitet për revolucion në verë, Varane dhe Casemiro dy nga shumë të larguarit

Man Utd po përgatitet për revolucion në verë, Varane dhe Casemiro dy nga shumë të larguarit

Premier League
Kalo në kategori