LAJMI I FUNDIT:

Lionel Messi ‘iu lut Guardiolës që ta transferonte atë te Man City’ në mesazhet e rrjedhura nga WhatsApp

Lionel Messi ‘iu lut Guardiolës që ta transferonte atë te Man City’ në mesazhet e rrjedhura nga WhatsApp

Lionel Messi iu lut Pep Guardiolës që ta transferonte te Manchester City në verën e vitit 2020, sipas mesazheve të zbuluara të publikuara në një libër që dokumenton kohën e spanjollit në krye të klubit të Ligës Premier. Një shkëmbim supozohet se tregon se argjentinasi po hapet për një ndarje me bordin e Barcelonës dhe duke pyetur nëse mund të transferohet në Mançester.

Ylli 36-vjeçar kishte një sezon të vështirë me Barçën, e cila kishte filluar të ndjente tendosjen e çështjeve financiare. Në atë kohë, lojtari kishte ende një vit të mbetur në kontratën e tij, por gjigantët e La Ligës mbroheshin nga një klauzolë lirimi prej 750 milionë euro.

Barcelona u poshtërua në Ligën e Kampionëve, e cila ishte riplanifikuar si një ngjarje me eliminim direkt në Lisbonë në gusht për shkak të pandemisë. Messi dhe bashkëlojtarët e tij pësuan një humbje 8-2 nga Bayern Munich dhe kishte një sezon zhgpnjyes në ligë, duke përfunduar pesë pikë prapa kampionit Real Madridit.

Papa Françesku emëron lojtarin më të madh në histori të futbollit - nuk është Messi
Lexo po ashtu Papa Françesku emëron lojtarin më të madh në histori të futbollit - nuk është Messi

Guardiola raportohet se po kthehej nga Lisbona, ku City kishte pësuar gjithashtu një humbje të tmerrshme evropiane kundër Lyonit, kur mori një mesazh nga sulmuesi Sergio Aguero: “Kujdes, dy gjëra mund të ndodhin. Leo më pyeti se sa kohë ka kontratë Pep me Cityn”.

Sipas gazetarit Marti Perarnau në librin e tij “God Save Pep”, Guardiola më pas mori një mesazh nga Messi. Sulmuesi legjendar, pretendohet se kishte “marrë vendimin” dhe e kishte pyetur spanjollin nëse ata mund të ribashkoheshin te City.

Libri sugjeron që Guardiola e ftoi Messin në shtëpinë e tij në Barcelonë të nesërmen. Sulmuesi e bëri të qartë dëshirën e tij për t’u “shkëputur” nga gjigantët spanjollë dhe përcolli dëshirën e tij për të luajtur sërish nën drejtimin e ish-trajnerit të Barçës.

Sekretet më tronditëse të trofeut të Topit të Artë - detaje të padëgjuara më parë
Lexo po ashtu Sekretet më tronditëse të trofeut të Topit të Artë - detaje të padëgjuara më parë

Në mënyrë argëtuese, Guardiola pretendohet se është përgjigjur: “Bie shumë shi në Mançester”.

Pretendohet se Guardiola i tha Cityt se ishte i gatshëm të vazhdonte kontratën e tij nëse ata përfundonin nënshkrimin e Messit. Edhe pse disa pjesë të bisedës duket se sugjerojnë se ai ishte skeptik për transferimin e mundshëm.

“Në Mançester ne stërvitemi shumë fort…”, kishte shtuar më tej Guardiola. Për të cilën Messi u përgjigj: “Do të stërvitem fort, nuk jam i shqetësuar”.

Lojtari i panjohur që mundi Lionel Messin për çmimin "Goli i Vitit" tani jeton një jetë shumë të ndryshme tetë vite më vonë
Lexo po ashtu Lojtari i panjohur që mundi Lionel Messin për çmimin "Goli i Vitit" tani jeton një jetë shumë të ndryshme tetë vite më vonë

Por, trajneri spanjoll këmbënguli: “Dhe vazhdova të bëja bisedime të gjata taktike. Ndoshta do të mërzitesh…”.

“Unë do t’i mbaj. Do të duroj gjithçka që ju bëni”, u lut Messi.

“Leo, ne jemi rritur”, vazhdoi Guardiola. “Ndoshta nuk mund ta durojmë më njëri-tjetrin”.

Me përfundimin e epokës Messi-Ronaldo: Mbappe fillon rivalitetin tjetër të madh të futbollit
Lexo po ashtu Me përfundimin e epokës Messi-Ronaldo: Mbappe fillon rivalitetin tjetër të madh të futbollit

Guardiola ka insistuar më parë se ai kurrë nuk është përpjekur të nënshkruajë Messin as për Cityn, as për ish-klubin Bayern Munich. Në vitin 2020, Messi përfundimisht mbeti në Barca, por nuk ishte në gjendje të zgjaste kontratën e tij për shkak të kufizimeve financiare të vendosura në klub.

36-vjeçari u transferua te Paris Saint-Germain në verën e vitit 2021, me Cityn dhe Guardiolën që humbën mundësinë për ta nënshkruar atë si një transferim i lirë. Ai tani luan për ekipin nga MLS të David Beckham, Inter Miami. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

E paparë deri tani: Mbappe pasi u zëvendësua në pjesën e parë, shkoi te nëna e tij në tribunë për të parë ndeshjen

Ligue 1
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Endrick do të luajë ndeshjen e tij të parë në “Santiago Bernabeu” shumë më shpejt nga sa e prisnit

Ndërkombëtare
Tensione dhe tre kartonë të kuq, goli i Okafor i jep tri pikë Milanit në ndeshjen dramatike ndaj Lazios

Tensione dhe tre kartonë të kuq, goli i Okafor i jep tri pikë Milanit në ndeshjen dramatike ndaj Lazios

Serie A
Klopp largon nga ekipi top yllin për ndeshjet në Ligën e Evropës dhe e zëvendëson atë me një portier

Klopp largon nga ekipi top yllin për ndeshjet në Ligën e Evropës dhe e zëvendëson atë me një portier

Premier League
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Kalo në kategori