Transferimi i ri i Manchester Unitedit, Aaron Wan-Bissaka, u bë mbrojtësi i gjashtë më i shtrenjtë në botë pas kalimit të tij nga Crystal Palace.

Djajtë e Kuq e kanë pasur 21-vjeçarin e Palacet si njërin nga objektivat e tyre kryesor të verës dhe më në fund kanë mbyllur transferimin prej 50 milionë funtesh sot (e shtunë).

Ish-ylli i Crystal Palace ka ndjekur në të njëjtat hapat si Benjamin Mendy dhe Aymeric Laporte duke u bërë një nga mbrojtësit më të shtrenjtë në botë.

Wan-Bissaka bëhet lojtari i katërt më i shtrenjtë në histori të Unitedit Wan-Bissaka bëhet lojtari i katërt më i shtrenjtë në histori të Unitedit

Wan-Bissaka gjithashtu ka barazuar çmimin e lojtarit më të shtrenjtë anglez në histori së bashku me Kyle Walker, i cili u ble për 50 milionë funte nga Manchester City në vitin 2017.

Mbrojtësi i Liverpoolit Virgil van Dijk, 27 vjeç, mbetet mbrojtësi më i shtrenjtë në botë pas transferimit të tij prej 75 milionë funte nga Southampton në 2018.

van Dijk gjatë një dueli me Lionel Messin (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

I vetmi mbrojtës që është në listën e më të shtrenjtëve dhe nuk është nga Liga Premier është francezi i Bayern Munich, Lucas Hernandez, i cili i kushtoi Bavarezëve 70 milionë funte.

Më poshtë janë gjashtë mbrojtësit më të shtrenjtë në botë.

Virgil van Dijk (Liverpool): 75 milionë funte

Lucas Hernandez (Bayern Munich): 70 milionë funte

Aymeric Laporte (Manchester City): 57 milionë funte

Benjamin Mendy (Manchester City): 52 milionë funte

Kyle Walker (Manchester City):  50 milionë funte

Aaron Wan-Bissaka (Manchester United): 50 milionë funte

/Telegrafi/